22/06/2017 tarihi itibariyle;  Buğday Yemlik 916 TL / ton, Arpa 875 TL / ton, Mısır 885 TL / ton, Buğday Kepeği 577 TL / ton, Yulaf  825 TL / ton, Soya Fasulyesi 1.350 TL / ton, 

2014’ü KARŞILARKEN! | N. Adnan YILDIZ

2014’ü KARŞILARKEN!

Sevgili Dostlar,

Biz üreticiler için hiçte iç açıcı olmayan bir yılı daha geride bıraktık. Düşünüyorum da, insan niçin üretim yapar? Hemde, vaktini ve kapitalini bu uğraşta riske ederek! Tabii ki amacı, para kazanmak, çarkını çevirmek ve işini büyütmektir. 2013 yılında biz üreticiler, en azından derneğimiz TÜSEDAD’ın üyeleri, para kazanamadık, işimizi büyütemedik hatta çarkımızı çevirmekte zorlandık, zorlanıyoruz. Öncelikle suçu, her zaman olduğu gibi, kendimizde aramayı esas aldım. Sevk ve idarede hata yaptık mı diye sorgulayınca cevabımız kocaman bir “HAYIR” . Üretip sattığınız malın fiyatını sizin belirleme şansınız olamıyorsa, hayvanınızı beslemek zorundasınız ve bunun için almakla mükellef olduğunuz hammaddelerin fiyatlarını da siz belirleyemediğinize göre üretici sevk ve idarede nasıl hata yapabilir ki?

O halde problem nedir diye düşünmeye başlayınca, 2009 yılından beri derneğimizin yayın organı olan ve benimde her sayıda sektörün aksayan hususlarını dile getirdiğim dergimiz TÜSEDAD’ı geriye doğru taradım. Sektörün problemlerini ve beraberinde çözüm önerilerimizi tekrar tekrar dile getirmişiz. Sadece dergimizde yazarak değil, her platformda ve kademede anlatmaya çalışmışız. Yani bizler üzerimize düşeni demokratik ve yasal yollar ile anlatmaya sürekli gayret etmişiz. Hatta gururla ve iç huzuru ile ifade edebilirim ki; sadece tenkit etmemişiz doğruları da alkışlamak gibi bir erdemi de gösterebilmişiz.

2013 yılından mutlu olmadığımızı yazımın başında ifade ettim. Tekrar aynı dertleri gündeme getirerek ne şahsımı ne de sizleri sıkmamak adına sadece ve sadece 2014 yılına ve sonrasına üreticinin umutla bakabilmesi açısından kısa ve orta vadede yapılması gereken beklentilerimizi izninizle sıralamak istiyorum;

1) Üreticilerin tamamının üye olacağı bir çatı örgüt kurulması,

2) Bu çatı örgütü mahareti ile sütün süt tozuna çevrilerek piyasaya istikrar getirilmesinin sağlanması. Bu noktada devletimize düşen görev süt tozu alım garantisinin verilmesidir.

3) Bu sayede süt-yem paritesinin dünyada kabul gördüğü gibi     1 litre süt = 1,5 kg yem almasının teminidir.

4) Gebe düve ve et ithalatının mutlaka durdurulması,

5) Ziraat Bankası kredilerinin ertelenmesi.

Bu 5 maddenin hayata geçirilmesinin Sn. Bakanımız için hiçte zor olmadığını düşünüyorum. Zira, başarıda süreklilik esastır ve hem kendisi hem de biz üreticiler için geçtiğimiz 8 yılın büyük bir avantaj olduğuna inanıyorum, inanmak istiyorum.

Bu vesile ile tüm paydaşlarımızın 2014 yılını kutlarken sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini dilerim.

Saygılarımla,

 

Copyright © 2014 TUSEDAD Tum Hakları Saklıdır.