22/06/2017 tarihi itibariyle;  Buğday Yemlik 916 TL / ton, Arpa 875 TL / ton, Mısır 885 TL / ton, Buğday Kepeği 577 TL / ton, Yulaf  825 TL / ton, Soya Fasulyesi 1.350 TL / ton, 

Değerli Dostlar, | N. Adnan YILDIZ

Değerli Dostlar,

1 Kasım 2015 seçimlerinden sonra GTH Bakanlığına Sn. Faruk Çelik atandı. Koltuğuna oturduktan hemen sonra sektör temsilcileri (paydaşları) ile bir dizi toplantılar yaparak sektörün problemlerini tespit etmeye çalıştı. Derneğimizi temsilen ben ve birkaç yönetim kurulu üyesi arkadaşım da bu toplantılarda hazır bulunduk. Dilimizin döndüğünce, sektörün sıkıntılarını ve bize göre doğru olduğuna inandığımız çözüm önerilerimizi de kendisine ilettik. Dinledi, not aldı. Buraya kadar yazdıklarım zaten olması gerekenlerdi. Ancak, Sn. Bakanımızın sonraki demeçleri, söylemleri ve icraatı bizleri umutlandırdı.

Çünkü, ilk defa ( ben şahsen yaklaşık 13 senedir bu sektördeyim ) bir GTH Bakanı süt üreticisinin mağdur olduğunu, emeğinin birileri tarafından sömürüldüğünü, bunun böyle devam etmesinin ülke hayvancılığını bitireceği konusunda tespit de bulunarak Et ve Süt Kurumunu devreye sokma kararını almıştır. Evet, yıllardır söyledik, yazdık ve savunduk. Dedik ki, ESK devletin elindeki yegane piyasayı kontrol edebilecek doğru mekanizmadır. Ne yazık ki ESK' nın yeniden yapılandırılmasının üzerinden 5 seneden daha uzun bir süre geçmiş olmasına rağmen nihayet Sn. Çelik' in ( göreve gelmesinin üzerinden 5 ay gibi kısa bir süre geçmiştir ) talimatı ile devreye girebilmiştir ve süt tozu yapımı ile piyasaya müdahale etmiştir. Bunun bir başlangıç olması biz üreticiler için güvencedir, bazıları içinde ciddiye alınması gereken bir husus dur diye düşünüyorum!

GTH Bakanlığı gerçekten çok farklı konulara müdahil olmak zorunda olan, kontrolü gerektiren, problemlere çözüm yaratmak ve uygulamak görevi ile 24 saati dolu dolu yaşayan bir Bakanlığımızdır. Tabii ki gündeminde sadece süt, et ve üreticileri olamaz. Bunun bilincinde olmamıza rağmen yinede biz süt üreticileri için Haziran 2016 sonuna kadar üzerinde çalışılmasına ve düzenlemelerin yapılmasına ihtiyaç olduğuna inandığım bir-kaç konuyu dile getirmek istiyorum.

Birincisi; Çatı Örgüt yapılanmasının biran önce neticelendirilmesi. Sn. Bakanımızın talimatı ile Sn. Bakan Yardımcımızın bu konu üzerinde çalıştığını biliyoruz.

İkincisi ve bizler için çok önemli olan süt taban fiyatının nerede, kim tarafından ve nasıl belirleneceği hususudur. Hepimizin bildiği gibi bu güne kadar süt taban fiyatı ( tavsiye fiyatı ) USK

da belirleniyordu. Belirleniş şekli adil olmadığı gibi, hiçbir hesaba uymadığı da hepimizce malumdur. Üretici hep sanayicinin teklifini kabul etmek durumunda kalmıştır. Son toplantıda Haziran 2016 sonuna kadar fiyat 1,15 tl/lt denmiştir ve yine aynı sanayici tarafından buna uyulmamıştır. Yurt genelinde 85-90 krş.' lara kadar bu fiyat zorlanmıştır. Sadece bununla da yetinilmeyip süt işletmelerine ödenen kalite primleri de köy sütü fiyatına alınmaya başlanmıştır.

USK' nın bu davranış biçimini ilk protesto eden derneğimiz Tüsedad olmuştur. Toplantılara katılmamıştır. Çünkü, önceden belirlenen taban fiyatın toplantıda görüşülüp tartışılıyormuş gibi olması biz üreticilere o toplantılarda (tiyatro oyununda ) sadece figüranlık görevi üstlenmemizin ötesine geçmiyordu. Sonradan, doğru bir karar ile TZOB Başkanı Sn. Şemsi Bayraktar'da USK yönetiminden çekildiklerini ifade ederek USK'yı protesto etmişlerdir.

Bize göre bu işin doğrusu; sütün kaliteye göre ( yağ, protein vs ) iki veya üç sınıfa ayrılması ve fiyatlandırılmasıdır. 2 veya 3 ayrı taban fiyat tespit edilmelidir. Bu görevi ( fiyat eşiğinin belirlenmesi ) ESK yapmalıdır. Bu farklı sütleri alıp işleyen ( peynir, tereyağ, yoğurt vs ) sanayicide mamullerinin üzerindeki etiketlerde hangi kalitede süt kullandıklarının belirtilmesi esasına göre fiyatlama yapmalarının sağlanması - denetlenmesi gerekmektedir. Sanayicimizin de böylece market raflarındaki rekabete çözüm getirilmiş olacaktır. Ayrıca, Güney Ege - Ege veya İç Anadolu’ da ucuza süt buldum, aldım, geldim, işledim fantazisine de bir nokta koyulabilir.

Bütün bu çalışmalar için önümüzde Haziran sonuna kadar yeterli bir süre olduğuna inanıyorum.

Dernek olarak, bu konunun çalışılması aşamasında bilgi ve saha tecrübemizi paylaşmaya hazır olduğumuzu Sn. Bakanlık yetkililerine ifade ediyorum.

 

Sevgi ve Saygılarımla

Copyright © 2014 TUSEDAD Tum Hakları Saklıdır.