22/06/2017 tarihi itibariyle;  Buğday Yemlik 916 TL / ton, Arpa 875 TL / ton, Mısır 885 TL / ton, Buğday Kepeği 577 TL / ton, Yulaf  825 TL / ton, Soya Fasulyesi 1.350 TL / ton, 

Değerli Meslektaşlarım | Sencer SOLAKOĞLU

Değerli Meslektaşlarım

 

Derneğimizin değerli üyelerinin bana gösterdikleri güven için teşekkür ediyorum. Değerli eski başkanımız Adnan beye ve ekibine bir kere daha bu derneği bugünlere getirmeyi başardıkları için tebrik ve teşekkür ediyorum.

Yapılacak çok iş var. Derneğimiz bir dayanışma derneğidir. Siyasi bir eğilimi olmamakla beraber doğruları her platformda dile getirebilmesi için taraf tutmaması en önemli ilkesi olmalıdır.

Ülkemiz olağan üstü bir dönemden geçiyor. Olağan üstü dönemler ancak olağan üstü gayretler ile atlatılır. Hem kendimiz hem de ülkemizin çıkarları doğrultusunda pes etmeden çalışmaktan başka bir çıkar yol göremiyorum. Türkiye çok büyük bir tarım ülkesi ve tarım güçlenir ise ülkemizin de güçleneceğine inanan biri olarak verimliliği arttırmanın bu hedefe ulaşılmasında ki tek yol olarak görüyorum.

Gerek et üretimi gerek süt üretimi için akademi boş durmuyor. Her ay yüzlerce araştırma yayınlanıyor. Bu araştırmalardan faydalanmamak bizi sektör olarak hep bir adım geriden gelmemiz anlamını taşıyor. İçimizde çok güzel işleyen işletme örnekleri var. Derneğimiz aracılığı ile dünyada araştırılan bu yeni bilgileri ve başarılı üyelerimizin yaptığı uygulamaları tüm üyelerimiz ile paylaşmanın yollarını arayacağız. Ticari bir rekabet içinde olmadığımıza inansak bile dünya ile sürekli rekabet içindeyiz.

Bu, bilinç veri paylaşımının önemini ortaya koymaktadır. Bu sebep ile çiftlik veri ağının ilk temellerini atmamız gerektiğini bir kere daha vurgulamak istiyorum.

Derneğimizin bu dönemde bazı ana hedeflerini sıralamak istiyorum:

1)        Üye sayısı

*   Ne kadar çok üye olur ise o kadar çok bilgi paylaşımı demektir ve kalkınma hızımız bir o kadar daha hızlandırma fırsatı anlamına gelir.

2)        Dergi:

*  Dergimizin formatını değiştirmemiz gerekiyor.

*  Hem basılı hem dijital olarak yayımlanması

*  Dünyada yapılan araştırmalarının seçmece Türkçe özetlerinin bulunması

* İçerik olarak güncel piyasa vaziyetleri, yem hammadde endeksleri gibi bilgilerin yanı sıra Süt fiyatları, tereyağı, peynir fiyat seyirleri, Avrupa süt fiyatları, yem fiyatları gibi referans niteliğinde bilgilerin yer alması.

* Dernek faaliyetleri ve çalışılan konular hakkında gelinen son nokta

*  Sektörün dünya çapında teknik ve sosyal anlamda konuştuğu gündemler

*  Türkiye’de sektörün gündeminin yanı sıra çiftçi ve akademik çevrelerin yazıları

3)        Süt çiftlikleri için çiftlik veri ağı kurulumu.

*  Bu konunun daha detaylı açıklamasını bir sonraki sayıda izah etmeyi hedefliyorum.

 

 

 

Copyright © 2014 TUSEDAD Tum Hakları Saklıdır.