22/06/2017 tarihi itibariyle;  Buğday Yemlik 916 TL / ton, Arpa 875 TL / ton, Mısır 885 TL / ton, Buğday Kepeği 577 TL / ton, Yulaf  825 TL / ton, Soya Fasulyesi 1.350 TL / ton, 

2014 ZOR YIL OLMASIN! | Nejat DEVECİ

2014 ZOR YIL OLMASIN!

 

Ortalığı toz duman götürüyor. Biz üreticilerin derdini dinleyecek, çare bulacak birilerini bulmak bu ortamda oldukça zor gözüküyor.

Döviz kurlarının hızlı çıkışı ve siyasi belirsizlik hammaddeye ve girdi fiyatlarına çok hızlı yansıdı. En büyük giderimiz olan yem hammaddelerine gelen zamların karşısında mevcut çiğ süt taban fiyatıyla üretimi devam ettirmek imkansız gibi görünüyor. Ülke hayvancılığını zor günler bekliyor.

Ülkemiz özellikle yağlı tohumlarda dışarıya bağımlıdır. Yani soya, kanola, keten tohumu, ayçekirdeği gibi yağlı tohumlar yurt dışından gelmektedir. Bu belirsizlik ve döviz artışı çiğ süt üreticisi için 2014 yılının zor geçeceğinin işaretidir.

Hayvancılığı dışa bağımlılıktan kurtaracak ve üretimin devamlılığını sağlayacak acil önlemler alınmalıdır.

Desteklemeler çare gibi gözükse de, çiğ süt taban fiyatının üretim maliyetlerinin altında kalması sonucunda devletin verdiği desteklemeler üreticinin ölümünü yavaşlatmaktan başka bir işe yaramıyor. Mutlaka yem maliyetlerine göre çiğ süt taban fiyatı belirlenmelidir.

Gıda Tarım ve hayvancılık Bakanımızın dediği gibi “1 litre süt satan üretici karşılığında en az 1,3 kg. süt yemi almalıdır”. Sayın bakan bu söylemin arkasında durmalıdır.

Ülkemizdeki hayvancılıkla ilgili sorunlar göz ardı edilmemelidir.

Zor durumda olan ülke hayvancılığı, döviz fiyatlarının hızla yükselmesinden en az yara ile kurtulması için gerekli çalışmalar yapılmalıdır.

Özellikle Ziraat Bankası borçları acil olarak ertelenmelidir.

Bulaşıcı zoonoz hastalıklarla etkin mücadele yöntemleri uygulanmalıdır.

Bakanlığımız kendini sanayi bakanlığı gibi görmeden, üreticinin yanında üretici bakanlığı gibi çalışmalıdır.

Biz üreticilerin borsada hisse senetleri yok, kasalarda altınlarımız yok, ayakkabı kutularında dövizlerimiz yok. Kısacası ranttan ve havadan para kazanamıyoruz.

Otu, samanı, mısırı, soyayı ineğe yedirip, gübrenin içinden çıkmadan iğne deliğinden sağdığımız süt ile hayatta kalmaya çalışıyoruz.

Önümüzdeki günlerde açıklanacak çiğ süt taban fiyatı, ülke hayvancılığı için büyük önem taşımaktadır.

Bakanlığımız bu konudaki gerekli çabayı çiğ süt üreticileri için göstermelidir. Nerede duracağı belli olmayan bir dövizle üretim yapmak imkansız olacaktır.

Bu durum göz ardı edilmeden, sürdürülebilir bir çiğ süt üretimi için maliyetlerin üzerinde bir taban fiyatı belirlenmelidir.

 

Yeni yılın biz üreticilere bereketli gelmesi dileğimle.

 

                                                                                                                       

                                                                                                     

 

Copyright © 2014 TUSEDAD Tum Hakları Saklıdır.