22/06/2017 tarihi itibariyle;  Buğday Yemlik 916 TL / ton, Arpa 875 TL / ton, Mısır 885 TL / ton, Buğday Kepeği 577 TL / ton, Yulaf  825 TL / ton, Soya Fasulyesi 1.350 TL / ton, 

KABA YEM SORUNU | Atilla CELEP

 KABA YEM SORUNU

 

Değerli dostlarım, Bu yazımı tüm Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bürokratlarının dikkatine yazıyorum. İnşallah yazımı okurlar ve uyguladıkları yanlış tarım politikalarını gözden geçirirler.

Trakya’da bu sezon kaba yem alımında yaşanan sorunları anlatmaya 17 yıl öncesinden başlayarak anlatmak istiyorum;

1996 yılında süt hayvancılığı işine girmeye karar verdiğimizde Bakanlık yetkilileri ile görüşmeye gittik. Bize ilk söylenen şey bir sağmal inek için 3 dönüm arazinin olması gerektiği idi. Biz de o dönem de 1000 başlık bir işletme düşünüyorduk ve 3000 dönüm araziyi bir arada bulamadığımız için ve arazi maliyetinin büyüklüğü nedeniyle yatırımı yapmaktan vazgeçtik. Akacak kan damarda durmaz derler ya 2003 yılında söylenenlere kulak tıkayıp işletmemizi kurduk. O yıllarda bölgemizde kaba yem sorunu yoktu, saman bol ve çok ucuzdu, mısır sılajı için sözleşmeli ekim yaptırabiliyorduk yonca ise yine Konya ve Aksaray’dan geliyordu ama bir yıl öncesinden sözleşme yapıp malımızı ehven fiyatlardan alabiliyorduk. Bu durum 2010 yılında, ülkemizde yaşanan et krizi sonucu, GTH Bakanlığımızın hayvancılığı desteklemek amacı ile Ziraat Bankası aracılığıyla verilen ‘’0’’ faizli krediler ile hızla büyük işletmelerin kurulmasına kadar sürdü. Bölgemizde kırktan fazla 100- 1000 baş kapasiteli işletme kuruldu ve doğal olarak arz talep dengesi değişti. 2010 yılında 70 kuruşa aldığımız mısır sılajı 130-140 kuruşa, 270 kuruşa aldığımız yonca 670 kuruşa, 100 kuruşa aldığımız saman 250 kuruşa fırladı. Oysa son 3 yıldır sattığımız sütün fiyatı aynı. Çiftlik sahipleri ve yöneticileri kaba yem alım zamanı geldiğinde sanki malsız kalacaklarmış gibi bir birlerini çiğneyerek alıma başlıyorlar. Dernek olarak ithal yonca ve saman getirme çalışmalarımız veya mısır sılajı için referans fiyat belirlememiz biraz olsa da piyasayı frenlemiştir ancak yetmemiştir.

Şimdi GTH Bakanlığı yetkililerine soruyorum;

Sizin hiç mi ileriye dönük politikalarınız yok?

Bu kadar çiftliğin kurulmasına izin verirken ileride bunların kaba yeme ihtiyacı olacak, o nedenle o bölgede kaba yem ekilişine daha fazla bölgesel destek verelim diye hiç düşünmediniz mi?

1996 senesindeki işletme açma ruhsatı verirken , inek başına 3 dönüm arazi sahibi olmak veya 10 yıllığına kiralamış olmak şartını neden kaldırdınız?

Memlekette et ve süt fiyatının ucuzlamasının tek yolu kaba yem sorununu çözmekten geçer. Eğer bu konuyu çözmezseniz milletin parası ile destek verip kurdurduğunuz bu işletmeler birer birer kapanacaktır. Hepsi birer milli servettir, seyirci kalmayın derhal bir şeyler yapın !!!

 

 

Copyright © 2014 TUSEDAD Tum Hakları Saklıdır.