22/06/2017 tarihi itibariyle;  Buğday Yemlik 916 TL / ton, Arpa 875 TL / ton, Mısır 885 TL / ton, Buğday Kepeği 577 TL / ton, Yulaf  825 TL / ton, Soya Fasulyesi 1.350 TL / ton, 

Sevgili Dostlar | N. Adnan YILDIZ

Sevgili Dostlar

İşimizin kaderi bu, yonca, saman ve mısır silajı derken iki ayı daha geride bırakmış olduk. Dergimizin son sayısında ki köşemde sektörümüzün dertlerini Bakanlığımıza iletmemizin, paylaşmaya çalışmamızın " Abesle İştiğal " olduğunu yazmıştım. Çünkü, bizi anlar gibi gözüküyorlar ancak dertlerimize derman olmuyorlar, kanaati bende oluşmuştu. Bu kanaatim değişmedi, hatta, dahada kuvvetlendi.

Bakın niye;

1- Trakya'da ki süt üreticileri olarak bizler, bu seneki kaba yemimizi, samanı: 0,24 tl/kg yoncayı: 0,67 tl/kg ve mısır silajınıda: 0,184 tl/kg dan ancak çiftliğimize getirebildik. Tabii, parasal imkanı olan arkadaşlar, diğerleri ancak imkanları dahilinde alım yapabildiler. Kış aylarında hayvanları aç veya çare olarak kesime gidecek. Bu gerçek bir tesbit, tahmin değil.

2- Son günlerde döviz kurlarının yükselişi hepimizce malum. Evet, ineklerimiz doğrudan A.B.D. doları yemiyorlar ( hani, o da yeşil yaa...) ancak;

a) Kesif yem fiyat artışına doğrudan etken. Mısır, Soya ve türevleri ithal mal.

b) Kurun artışı akaryakıt fiyatlarını olumsuz yönde etkiliyor. Tonlar bazında alınan bu yem hammaddeleri gökten zembil ile çiftliklere inmiyor. Yani nakliye bedellerimizde arttı.

3- Sn. Bakanımız Temmuz ayında bir açıklama yaparak çiğ süte verilen desteğin 6 krş. dan 9 krş. 'a çıkarıldığını müjdelemişdi. Aslında bu deklarasyonunu biz o günlerde (zamanlama olarak) hiç tasvip etmemiştik. Çünkü, sütün alıcısı olan Sanayici Kesimi hatta Bakanlık yetkilileri sütün referans satış fiyatı hesabına bu destek priminide dahil ediyorlar. Ulusal Süt Konseyindeki görüşmelerde biz bütün üreticiler olarak, hesap neticesinde 1 lt. sütün bize maliyetini 1.1 tl/lt olarak masaya koyduk ve bu rakkamı talep ettik. Karşı tarafta; referans fiyat 1tl/lt buna ilave 9 krş. da devlet desteği alıyorsunuz dediler ve Ağustos ayından geçerli olarak süt fiyatı 1.0 tl/lt oldu.

Ancak, hiç bunlar yaşanmamışcasına Nisan-Mayıs-Haziran ayları için Bakanlığımız 1 lt soğutulmuş çiğ süte destek primi 9 krş. yerine 6 krş. verdikleini açıkladılar. Gerçekten, Bakanlığımız üretici ile adeta alay ediyor. Yukarıda 1. ve 2. maddelerde sıraladığım tüm olumsuzluklara rağmen 9 krş. olarak Sn. Bakan tarafından deklere edilen destek primi nasıl olurda 6krş.' a indirilebilir. Anlamakda çok zorluk çekiyoruz hatta, ANLIYAMIYORUZ !

Bizce, gayri ciddi olan bu anlayış ve davranış biçimi iki sebebden kaynaklanabilir;

1- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı gerçekten büyük bir bakanlık ( iş hacmi ve yükü yönünden ). Gerek Sn. Bakanımız ve gerekse emrindeki personel iş yükü manasında yoğunlar ve detaylara inebilecek zaman fırsatını bulamıyorlar. O zaman  bu Bakanlığın 3'e ayrılması veya en azından ayrı bir Hayvancılıkdan sorumlu Bakanlık olursa bizler ve sektör kazanır diye düşünüyorum.

2- Bakanlığımızın ödenek sıkıntısı olabilir. Bu durumda da üretici mağdur olmamalı diye düşünüyorum.

VE, bir hatırlatma ile çözümü Sn. Başbakanımızın dikkatine havale etmek istiyorum :

Sn. Başbakanım, hatırlarsanız bir seçim sonrası yaptığınız "Balkon Konuşmasında" demiştiniz ki :

"BU ÜLKE İÇİN TAŞ ÜSTÜNE TAŞ KOYANLARIN BAŞIMIN ÜSTÜNDE YERİ VAR" işte biz süt üreticileride taş üstüne taş koyanlardanız ve gerçekten çok ama çok zor durumdayız.

Saygılarımla.

 

Copyright © 2014 TUSEDAD Tum Hakları Saklıdır.