22/06/2017 tarihi itibariyle;  Buğday Yemlik 916 TL / ton, Arpa 875 TL / ton, Mısır 885 TL / ton, Buğday Kepeği 577 TL / ton, Yulaf  825 TL / ton, Soya Fasulyesi 1.350 TL / ton, 

ÜRETİCİNİN BÜROKRASİ SAVAŞI | Nejat DEVECİ

ÜRETİCİNİN BÜROKRASİ SAVAŞI

 

 Çiğ süt ve et üreticisi enerji ve yem maliyetleri baskısı altında ayakta kalmaya çalışsa da aşırı bürokrasinin iş yükünden bıkmış durumdadır. Odaların, birliklerin, bankaların, bakanlığımızın üreticiye bürokrasi ile ilgili kaybettirdiği vakit ve nakitten bahsetmek istiyorum.

- İş yeri sahibiyseniz Ticaret Odasına üye olmak zorundasınız. Yılda bir sefer alacağınız faaliyet raporu için aidat ödemek zorundasınız.

- Borsayada üye olmak zorundasınız. Borsada aidat ödeyerek kurtulamıyorsunuz. Ürettiğiniz her türlük hayvansal ürünü borsadan geçirmek zorundasınız. Bunun için de ayrıca komisyon ödüyorsunuz.

- Ziraat Odasına üye olmak zorundasınız. Bankaların kredi için istediği ÇKS evrağını alabilmek için yıllık aidat ödemek zorundasınız.

- DSYB üye olmak zorundasınız. Desteklemelerinizi tam alabilmek için hayvan başı ciddi para ödemek zorundasınız.

- Süt Birliğine üye olmak zorundasınız. Tabiiki onada aidat ödenecek.

- Et birliğine üye olmak zorundasınız. Yoksa besi yaptığınız erkek hayvanlara besi desteği alamazsınız. Üstelik yönetmelik ve kararnamelerle belirlenen aidat ve komisyonların çok üzerinde paralar ödeyerek üye olabiliyorsunuz.

- Karayolundan çiftliğime gireceğim derseniz Karayollarına da yıllık aidat ödemek zorundasınız.

İşletmenize havadan gelip, giderseniz buna şimdilik aidat veya vergi alınmıyor. Bürokrasi durmuyor. Süt desteği almak için faturalarımızı ilk önce borsadan geçiriyoruz. Daha sonra sütü sattığınız firmadan kaşeletip, DSYB?ye arkasını biz kaşeleyip, imzalayıp teslim ediyoruz. Besi dana kestiriyorsak işimiz biraz daha karışık. İlk önce hayvan pasaportlarını alıyorsunuz. Mezbahadan hayvanların kesim raporlarını alıyorsunuz, faturayı kestikten sonra borsada onaylatıyorsunuz. Bu onay yeterli olmuyor. Tarım İlçede tekrar aslı gibidir diye onay kaşesi vuruluyor. Et bir e hemen teslim edemezsiniz. Her sene işletme belgesi alma zorunluluğunuz var. Alacağınız her destekleme kalemi için evrak getir, götür yapmak zorundayız. Aldığımız hammaddeler için GDO raporunu her ay düzenli vermek zorundayız. İthal hayvan takip raporunu hazırlamak için uzmanlık ister. Her altıayda bir uzmanlaşıyoruz. Aylık Buzağı küpeleme raporunu asla unutamayız. Her çalışanınız için ciddi rapor hazırlamak zorundasınız. Sağlık raporundan, ikametgahına kadar bir çok evrağın hazır olması yeterli değil. İş güvenliği eğitimi vereceksiniz. Ayrıca işyeri risk analizi yaptıracaksınız. Boş ilaç kutuları gibi kimyasal atıklarınız için bir firmayla anlaşma yapmalısınız. Her türlü atığı ortadan yok etmelisiniz. Bunlar için para ödemeye devam. Kırsal Kalkınmaya baş vuracağım derseniz, başlıbaşına bürokrasi ama üzülmeyin. Bu iş için firmalar kurulmuş hizmet veriyor. SGK ve Maliyenin bürokrasisine alıştık. Vergi kutsaldır diyoruz, şikayetçi olmuyoruz. Besi yapacağım ve çiğ süt üreteceğim diye bir iş yeri açma ruhsatı alacağım derseniz, yeni bir bürokrasi savaşı demektir. Bunu anlatmaya derginin sayfaları yetmez. Bütün bunları başardım bir de Ziraat Bankasından kredi alacağım derseniz, bürokrasinin her kalemini görürsünüz, uzun bir maraton sizi bekliyor demektir. Resmi gateze, imza sirküleri, şirket karar defteri, ortaklık dağılım çizelgesi, tapular, ruhsatlar, ipotekler, expertiz raporları, ayrıntılı mizanlar, kurumlar vergi beyannamesi, vergi tahakkuk fişi, sigorta poliçeleri, çiftçilik belgesi, ÇKS, hayvan listeleri, banka ödeme planları gibi daha birçok evrağı hazırlayıp, mali analizi geçip kredi tahsisini gerçekleştirirseniz bürokrasi zaferini kazanmışsınız demektir.

Bu kadar bürokraside vakit ve nakit harcarken, ineklere vakit ayırıp size sunulan maliyetten çiğ süt üretmeniz büyük başarıdır.

 

Copyright © 2014 TUSEDAD Tum Hakları Saklıdır.