22/06/2017 tarihi itibariyle;  Buğday Yemlik 916 TL / ton, Arpa 875 TL / ton, Mısır 885 TL / ton, Buğday Kepeği 577 TL / ton, Yulaf  825 TL / ton, Soya Fasulyesi 1.350 TL / ton, 

ÇİĞ SÜTTE DÜZEN | Nejat DEVECİ

ÇİĞ SÜTTE DÜZEN

Kör dövüşüne dönen Ulusal Süt Konseyi toplantılarından bir sonuç çıkmadı. Dergimiz basıma girerken Nisan ayı çiğ süt fiyatlarındaki belirsizlik devam ediyordu.

Üretici maliyetlerini hiçe sayarak arz fazlası bahanesi ile çiğ süt taban fiyatının sudan daha ucuza kapatılmak istenmesi ülkemiz süt sığırcılığının çöküşü olacaktır. Süt stratejik ürün diye düşünülse bile 21.yüzyıl kapitalizminin kazanma hırsı çiğ süt üreticisini bertaraf ediyor. ABD-AB gibi gelişmiş ülkelerde süt üreticileri kamu tarafından gözetilmiş ve ayakta kalmaları sağlanmıştır. Bizdeki durum biraz farklıdır.

Bölgelere göre maliyet hesabı yapıp, açıklaması gereken Ulusal Süt Konseyi geçen dört yılda bu görevi yerine getirememiştir. Yaratılan karmaşanın içinde havanda su dövülmüştür.

Süt üretici birlik ve kooperatif yönetimlerinde oligarşik bir yapı vardır.

Bürokratlar Ulusal Süt Konseyinde sanayici kayığının küreğini çekerken, birlik ve kooperatif temsilcileri ya komisyon derdinde, ya da yerlerini sağlamlaştırma derdinde.

 Durum böyleyken sanayicinin süt üreticisinin durumunu düşünecek bir hali yok. Çiğ süt üreticisi de boşuna hayale dalıp, kendini kurtaracak bir çiğ süt taban fiyatı beklemesin. Tarafların üzerinde anlaştığı tek konu 1 kg. çiğ süt maliyeti 1,3 TL.'dir. Bunun altında bir rakamın üreticiye zarar ettireceği açıktır.

1,3 TL. çiğ süt fiyatı ortaya çıkınca Ulusal Süt Konseyinde kaliteye göre fiyatlandırma görüşü ortaya atıldı. Kamu, sanayici ve üretici temsilcileri tarafından kabul gören ve gelişmiş ülkelerde de kullanılan bu fiyatlandırma sisteminin alt yapısının oluşturulması gerekir. 

Kalite kriterlerinin belirlenmesi ve bu ölçümlerin nasıl yapılacağı konusuna gelince işler biraz karışıyor.

Tarım Bakanlığı yetkililerinin çiğ süt fiyatlandırma formül arayışları Amerika'yı yeniden keşfetme çabaları dışına çıkamamıştır. Çiğ süt ve ışıl işlem görmüş içme sütleri tebliğinde tüketiciye satılan tam yağlı inek sütü tanımında %3,5 yağ, %2,8 protein, %8,5 kuru madde kriterleri belirlenmiştir. Üreticiden alınacak süt kriterleri konuşulurken %4 yağ, %3,5 protein, %9 kuru madde esas alınmak istenmiştir.

 Ali Cengiz oyunları bunla da bitmedi.

 Süt tozu ve tereyağı fiyatına göre çiğ süt maliyeti belirleme fikri doğdu. Biz üreticiler çok saf mı görünüyoruz, yoksa aptal mı diye düşünmeye başladım.

Yem sanayicisi yemi yaparken, hayvan yemini 10 Liradan satacağını beyan edip, mısırı, soyayı, atk, kepeği buna göre mi alıyor? Biz çiğ süt üreticileri süt 90 krş. diye, mısırı, soyayı, mazotu, elektriği sattığımız çiğ süt fiyatına göre alabiliyor muyuz?

Bu mantık dışı fikrin bir başka yanı da süt tozu ve tereyağı fiyatını kim belirleyecek

 1 lt. çiğ sütün 1,3 TL. maliyetini üreticinin sırtına yükleyecek formül bulma çabaları devam etmektedir.

Süt üreticisinin sürdürülebilir bir üretim yapması 1 kg.çiğ süt karşılığı 1,5 kg. kesif yem alabilmesi ile gerçekleşecektir. 

 

Copyright © 2014 TUSEDAD Tum Hakları Saklıdır.