22/06/2017 tarihi itibariyle;  Buğday Yemlik 916 TL / ton, Arpa 875 TL / ton, Mısır 885 TL / ton, Buğday Kepeği 577 TL / ton, Yulaf  825 TL / ton, Soya Fasulyesi 1.350 TL / ton, 

Sevgili Dostlar, | N. Adnan YILDIZ

Sevgili Dostlar,

Dergimizin bu sayısında da sektörümüz ile ilgili yazmam gerektiğini biliyorum ancak elim varmıyor. Sebebi belli, içinizi bir kerede ben karartmak istemiyorum, zaten yeterince probleminiz var. Bu problemlerin had safhaya geldiğinide yakınen biliyorum. Çünkü ben de bir süt üreticisiyim. Köy kahvelerindeki  sohbetlere misafir olduğumuzda, bizi misafir eden, çay ısmarlayan üretici kardeşimizin ısmarladığı çayı hesaba yazdırması beni gerçekten hem rahatsız ediyor, içimi burkuyor hem de sektör adına ürkütüyor. Doğru yolda olmadığımız, birşeylerin yanlış yapıldığı ve bu yanlışta ısrar edildiği, üreticiye kulak verilmediği, ciddiye alınmadığı gerçeği gün gibi ortada.

Bu noktada, öz eleştiri yapmamız gerektiğinide samimiyetle ifade etmeliyim. Eskiler hep doğru söylemişler;  "Derdini Söylemeyen, Derman Bulamaz" demişler. Veya ne demişler?  "Ağlamayana Meme Vermezler" demişler. Sonrada demişler ki; " Birlikten Kuvvet Doğar "...

Aslında bu kuvvet mevcut. 500 bin kayıtlı üyesi ile  SÜT ÜRETİCİLERİ MERKEZ BİRLİĞİ  işte bu kuvvettir. Şimdi yazacaklarımdan dolayı bana gönül koymasın bu Birliğin Yöneticileri, hepside dostumuz, arkadaşımız,  beraber dertleştiğimiz sevdiğimiz kişiler. Tek hataları yeterince organize olamamaları ve onların destekçileri 500  bin kişinin ortak gücünün farkında olamamaları. Bu gücün desteği ile gerçekten çok şeyler başarılabilir.

Mesela;

1) Damla damla ürettiğimiz, emeğimiz olan çiğ sütün değer fiyatına satılabilmesi için, niçin siz BİRLİK olarak ihale açma konusunda ürkek ve çekingen davranıyorsunuz? Bu konunun çözümü için Bakanlığımıza müracaatınız oldu mu?  Onlardan somut yardım ve destek istediniz mi? Hayır mı dediler? Oralı mı olmadılar?


2) Aynı manada, sütün değerini koruması için dönem dönem Bakanlığımız arz fazlası sütü, süt sanayicisine pirim de vererek süt tozuna işlenmesini sağlıyor!  BİRLİK olarak gidip Bakanlığımıza bu göreve talip olduğunuzu söylediniz mi? Size "Hayır" mı dediler? Süt tozu kulelerinin kurulması için (sütün yoğun olduğu 3 bölgede) yeterince paranız mı yoktu? Cevabınız evet ise, Ziraat Bankasından kredi talebiniz oldu mu? Sizi reddettiklerinde Sn. Bakanımızdan hatta Sn. Başbakanımızdan yardım istediniz mi?


3) Yem hammaddelerinin daha ucuza üreticiye ulaştırılması konusunda çalışmalarınız oldu mu? Bakanlığımız nezdinde müracaatınız oldu mu? Yardım talep ettiniz mi?


4) Bütün bu konularda ki çalışmaların, hazırlıkların teknik alt yapı ve bilgi gerektirdiğinide kabul ediyorum. Hangi üniversitelere müracaatınız oldu da, hocalarımız size "Hayır mı" dediler? Böyle değerli hocalarımıza BİRLİĞİMİZİN " Onursal Üyeliğini" - " Fahri Üyeliğini" teklif ettinizde size HAYIR mı dediler?      

                                                        
5) Arkadaşlar, bana gönül koymayın. Ancak sessiz kalmak, kadere boyun eğmek hem üreticiye hem de ülke hayvancılığına zarar veriyor!!!  İki ay evvel yayınlanan bir önceki sayımızda da, yine aynı konularla sizlere seslenmiştim, gerçekten gücünüze inandığım için, ısrarla seslenmeye de devam edeceğim


6) Son söz olarak, " İŞLEYEN DEMİR IŞILDAR " ve " MEYVE VEREN AĞAÇ TAŞLANIR " atasözleriyle selam ve saygılarımı sunarım.
 

Copyright © 2014 TUSEDAD Tum Hakları Saklıdır.