22/06/2017 tarihi itibariyle;  Buğday Yemlik 916 TL / ton, Arpa 875 TL / ton, Mısır 885 TL / ton, Buğday Kepeği 577 TL / ton, Yulaf  825 TL / ton, Soya Fasulyesi 1.350 TL / ton, 

ÖNCE ET, SONRA SAMAN VE ŞİMDİ SÜT YEMİ !!! | Atilla CELEP

ÖNCE ET, SONRA SAMAN VE ŞİMDİ SÜT YEMİ !!!

 

Allah aşkına soruyorum bu işin sonu nereye gidecek?

Neden Sayın Tarım Bakanımız, Sayın Başbakanımız, bu soruyu kendilerine veya ilgililere sormuyorlar?

Artık ülkemizin tarım ve hayvancılıkta giderek dışa bağımlı hale geldiğini görmüyorlar mı?

Köylünün çiftçinin üretemez duruma gelmesinin sonucu olarak bu duruma gelindiğini anlamamak mümkün değil. Bence Sayın Büyüklerimize gerçekler tüm çıplaklığı ile anlatılmıyor.

Sanıyorum bürokratlar Sayın Büyüklerimize şöyle dediler;

Efendim, memlekette et kalmadı et ithal edelim hatta yanında besilik hayvan da getirelim.

Hayvancılığımız gelişsin, modern çiftlikler kurulsun, bunun için gebe düve de getirelim ama insanlar bu işe yatırım yapsınlar diye sıfır faizli kredi de verelim, özendirelim.

Sayın Büyüklerimizde onayladılar ve öyle de oldu.

Şimdi ise yine aynı bürokratlar aynı Sayın Büyüklerimize;

Pardon efendim biz bu hayvanları getirdik ama ne yiyeceklerini hiç düşünmemişiz. İnsanlar hayvanlarına yedirecek ot bulamıyorlar şimdi de ot ithal edelim. Süt yemi de çok pahalı onu da getirelim mi diyorlar acaba?

Birkaç ay sonra da;

Bu özendirdiğimiz yatırımcılar, çiftçiler, üreticiler bir bir batıyorlar kredilerini ödeyemiyorlar artık yapacak bir şey kalmadı maalesef bundan sonra et ve süt ithal etmek zorundayız mı diyecekler?

Ve bu duruma Sayın Büyüklerimiz ne diyor? Neden bunun hesabını ilgililere sormuyorlar? Neden hala bir Ulusun en önemli beslenme kaynağı olan et ve süt üretimini masaya yatırıp, neden bu günlere gelindiğini tartışmıyorlar. Nerede yanlış yaptık demiyorlar. Nasıl çözeriz diye üreticinin sesine kulak vermiyorlar.

Amaç Türkiye‘yi tamamen dışa bağımlı yapmaksa ki bu AB ülkelerinin en büyük hayali, başarılı oldular. 

Dört yıldır piyasa düzenleme kurumu kurulacak diye bekliyoruz. Neden kurulmuyor?

Ulusal Süt Konseyi süt fiyatının maliyetini hesaplıyor 1 litre süt 1,3 TL’ ye mal oluyor diye açıklama yapıyor. Ama süt fiyatı 90 kuruş olmasına ses çıkartmıyor.

Bir Allahın kulu da çıkıp sormuyor, bu üretici 1,3 TL.’ye üretip 90 kuruşa satarsa batmaz mı?

Batarsa bu ülke tamamen dışa bağlı bir ülke olmaz mı?

İki ay sonra kaba yem alımları başlayacak;

15 kuruşluk saman için 1,0 TL,

50 kuruşluk yonca için 80 kuruş,

12 kuruşluk silaj için kim bilir ne kadar ödeyecek olan üretici, bir de kredi borçlarını 90 kuruşa süt satarak nasıl ödesin?

Mart ayı sonunda ise Ulusal Süt Konseyinde önümüzdeki 6 ay için süt fiyatı belirlenecek. Eğer taban fiyat % 50 zamlanırsa yani litresi 1.35 TL olursa ancak geçen yılın yem fiyatlarına göre olması gereken yere gelir. Bu yılın yem fiyatlarına göre ise sütün olması gereken litre fiyatı 1.75 TL olmalıdır.

Yani süt % 100 zam alırsa üretici para kazanır hale gelebilir. Bunun olabilmesi gökten mavi kar yağmasını hayal etmek gibi bir şey.

Türk çiftçisi, köylüsü maalesef hiç tepki vermiyor. Çünkü bıkkın, yorgun ve ümitsiz. Artık ümidini yitirmiş durumda. Sektörden hızla çıkıyor. Bu öyle bir sektör ki maalesef istediğin an bırakıp çıkamıyorsun. Geçenlerde bir çiftlik sahibi arkadaşım ‘’insan kumar masasından bile kaybedince kalkabiliyor, biz bu işten çıkamıyoruz ‘’ diye dert yandı.

Biliyorum çok içinizi kararttım özür dilerim. Sayın Büyüklerimize çok geç olmadan üreticinin sesini dinlemeye davet ederek yazımı bitirmek istiyorum.

Allah yardımcımız olsun.

 

Copyright © 2014 TUSEDAD Tum Hakları Saklıdır.