22/06/2017 tarihi itibariyle;  Buğday Yemlik 916 TL / ton, Arpa 875 TL / ton, Mısır 885 TL / ton, Buğday Kepeği 577 TL / ton, Yulaf  825 TL / ton, Soya Fasulyesi 1.350 TL / ton, 

2 YIL İÇİNDE TÜRKİYE ÇİFTLİK MEZARLIĞI OLMASIN ! | Atilla CELEP

2 YIL İÇİNDE TÜRKİYE ÇİFTLİK MEZARLIĞI OLMASIN !

Evet, ben bundan korkuyorum. Ağustos ayından itibaren ziraat bankasının “0” faizli kredisi çıkmasıyla birlikte yatırımcı sayısı hızla arttı ve şuanda bildiğimiz kadarıyla en az 300 adet 100 baş ve üzeri çiftlik kuruluyor veya kurulmak üzere kredi müracaatı yaptı.

Bunun yanı sıra 10 baş ile 50 baş arasında da binlerce kişi kredi aldı ve bu işe soyundu.

Büyük yatırımcıların % 90’ı bu sektörün dışından iş adamları. İşe giriş nedenleri onlara gösterilen fizibiliteler ve bu fizibilitedeki karlar ile “0” faizli krediler.

Genelde bu iş adamlarına gösterilen fizibilitelerde 500 inek x 30 lt x 365 gün bu kadar süt yapar bunun yanı sıra her yılda 500 yavru alırsın? Bu rakamları çarpıp toplayınca parayı koyacak yer bulamıyorsun. Ama bu iş böyle anlatıldığı gibi değil.

Korkumun nedenleri başlıca şunlar;

Birincisi; Bu işte sermaye yapınız güçlü olmalı, en az 4 yıl dayanacak öz sermayeniz bulunmalı, alınan 7,5 milyon krediler faizleri ile birlikte 10 trilyon 7 yılda ödenecek ortalama yılda 1,5 milyon ödenmesi gerekir.

İkincisi; Bakanlığımızın teşvik ederek kurduğu bu çiftliklerin arkasında ne kadar sağlam duracağı mevzuu. Bir yandan teşvikler var insanlar bu işe yatırım yapıyor, öte yandan her türlü hayvan ithali serbest bırakılıyor. Bu iki karar birbirine taban taban’a zıt. Bu ithalat devam ederse Türkiye’de hayvancılık biter.

Üçüncü ve en önemlisi;

Bu süt piyasasında sütün fiyatının oluşmasında Bakanlığımızın seyirci kalması.

Bu kurulan çiftliklerde faaliyete geçince sanayici yine koro halinde sütün çok bol olduğunu ve taban fiyatı düşürdüğünü açıklarsa ve Bakanlığımız da bu duruma seyirci kalırsa?

Evet, 2 yıl içerisinde Türkiye çiftlik mezarlığı olur.

 

 

Copyright © 2014 TUSEDAD Tum Hakları Saklıdır.