22/06/2017 tarihi itibariyle;  Buğday Yemlik 916 TL / ton, Arpa 875 TL / ton, Mısır 885 TL / ton, Buğday Kepeği 577 TL / ton, Yulaf  825 TL / ton, Soya Fasulyesi 1.350 TL / ton, 

BU KABA YEM FİYATLARI İLE İŞİN İÇİNDEN NASIL ÇIKILIR? | Atilla CELEP

BU KABA YEM FİYATLARI İLE İŞİN İÇİNDEN NASIL ÇIKILIR?

 

Cevap 1 : Bu süt taban fiyatı ile çıkılamaz.

Cevap 2 : Taban fiyat 1,15 TL./LT. olursa çıkılabilir.

Hem kaba yem fiyatları hem de kesif yem fiyatlarındaki artışlar hemen her kalemden az  %40 ila % 100 arasında değişiyor. Bu arada 2010 yılında 0,735 TL olan taban fiyat 0,64 TL. ye düşürülmüştür.Yani % 13 oranında azalmıştır.

Çiğ süt maliyetinin % 65 ‘i yem, % 35 ‘ i genel giderler olduğu bilindiğine göre;

Bugün itibarıyla :

% 65 yem maliyeti……………….0.75 TL.

% 35 genel giderler………………0.40 TL.

TOPLAM MALİYET…………… 1.15 TL.

Bu fiyatın doğruluğunu dünya standardı olan    1 kg.süt fiyatı =1.5 kg. yem fiyatı (en az ) formülü ile doğrulamak mümkün.

                 ! kg. kesif yem ……0,75 X 1,5 =1,15 TL.

Eğer süt fiyatı bugünkü gibi;

Üretici  çok bağırıyor biraz kaldıralım,biz bu fiyata peynir satamayız indirelim,yok yok eldeki stoklar değerlensin ihaleyi beklemeden kaldıralım,ucuz yan ürün var indirelim,süt bollandı indir, süt azaldı kaldır, şeklinde tek taraflı olarak belirlenmesi yerine, yem hammaddelerine endekslenerek maliyet +kar şeklinde belirlenirse yukarıda belirttim gibi herkes tarafından aynı rakam bulunacaktır.

Bu da  1 Eylül 2011 tarinden itibaren geçerli olacağı söylenen 0,74 TL/LT. taban fiyatının % 50 oranında arttırılması anlamına gelmektedir.

Bugünkü vahşi süt piyasa düzeninde bunun gerçekleşebileceğine pek inanmıyorum.Yeni hükümet programında belirtildiği gibi et ve süt ‘e müdahale kurumu kurulur ve devlet bu işe el koyarsa ancak mümkün olabilir.

Bu fiyat tüketiciler göz önüne alındığında yüksek olarak değerlendirilebilir ancak süt fiyatının ucuzlatılmasının yolu sadece zavallı üreticinin dalına basmakla olmaz.

1-      Et ve süt ürünlerinde ve yem hammaddelerinde KDV % 1 ‘ e çekilebilir.

2-      Tamamı yabancıların eline geçen parekende sektörüne çeki düzen getirecek olan parekende yasası derhal çıkartılarak et ve süt ürünlerinde kar marjı % 6 ‘ yı geçemez denilebilir.

3-      T.M.O. lar vasıtasıyla üreticilere ucuz yem hammaddesi temin edilebilir.

4-      Hazine arazileri boş tutulacağına üreticilere yem hammaddesi ekmek üzere kiralanabilir.

5-      Et ve süt ürünlerinde ihracatın önü açılır ve ihracat  yapana destek verilebilir.

6-      Merdiven altı üretim engellenebilir.

Eminim kurulacak olan müdahale kurumu da aynı paralel de çözümler üretir çünkü doğru bir tanedir.Türkiye ithal etmek yerine ihraç eder konuma gelebilir.

Umut dolu yarınlar diliyorum,

 

 

Copyright © 2014 TUSEDAD Tum Hakları Saklıdır.