22/06/2017 tarihi itibariyle;  Buğday Yemlik 916 TL / ton, Arpa 875 TL / ton, Mısır 885 TL / ton, Buğday Kepeği 577 TL / ton, Yulaf  825 TL / ton, Soya Fasulyesi 1.350 TL / ton, 

ÇİĞ SÜTTE PİYASA DÜZENİ | Nejat DEVECİ

ÇİĞ SÜTTE PİYASA DÜZENİ

 

61.Hükümet çiğ süt üreticisinin derdine çare olacak mı?

Yanlış hayvancılık politikaları ile Türkiye canlı hayvan ve et’te ithalatçı duruma gelmiştir. Bu ithalatçı durumdan çıkmak için çiğ sütte piyasa düzeni oluşturulması şarttır.

Ustalık dönemi yaşayan 61.hükümetin tarım bakanlığı geçen senelerin tecrübesi ile çiğ süt taban fiyatını sanayicinin insafına bırakmamalıdır.

Bu çiğ süt taban fiyatlarıyla damızlık süt sığırcılığının sürdürebilirliğini sağlamak imkânsızdır. Yem hammadde fiyatları artarken süt fiyatının da buna ayak uydurması gerekmektedir. Bir çuval süt yeminin kilosu 0,80 krş. olduğu bir ortamda çiğ süt taban fiyatının 0,74 krş olması insafsızlıktır.

Et ve canlı hayvanı sürekli ithal ederek ülke ihtiyaçlarının karşılanması gerçekçi bir yaklaşım değildir. Hangi amaçla olursa olsun et ve hayvan ithalatı içerdeki üreticiyi bitirecektir. Çiğ süt taban fiyatı ile yem fiyatı paritesindeki dengesizlik ve yetkililerin bu duruma seyirci kalması  hayvancılıkta ülkemizi dışarıya bağımlı bir duruma getirmiştir.. Çiğ süt yem paritesinin böyle devam etmesi ülke hayvancılığına ciddi zarar vermektedir.

Son 5 yılını para kazanamadan geçiren çiğ süt üreticilerinin Ziraat Bankasına borçları 3 katına çıkmıştır. Önlem alınmadığı takdirde bu çiğ süt taban fiyatlarıyla üreticinin borçlarını ödemesi imkansız olduğu gibi işletmelerini de kapatmak zorunda kalacaklardır.

 Hayvancılık yapan küçük ve orta boy işletmeler var olma savaşı vermektedir. Ustalık dönemi yaşayan Tarım Bakanlığı yetkilileri bu durumu görmemezlikten gelmemelidirler. Mutlaka çiğ sütte bir müdahale fiyatı açıklanmalı ve gerektiği zamanda müdahale etmelidir. Bunca verilen emeğin ve dövizin boşa gitmemesi ve hayvancılığın sürdürülebilir olması Tarım Bakanlığının elindedir.

Uçurumun kenarında yürüyen çiğ süt üreticisi kredi ve borçla aldığı kaba yemin parasını bu şartlarda ödemesi güçtür. Bu borçları ödenmenin tek yolu milyonlarca dolar harcayarak getirttiğimiz damızlık ineklerimizin kesimi ile mümkün olacaktır. Gerekli önlemler alınmaz ve çiğ süt taban fiyatı, yem fiyatları ile dengelenmez ise 2012 yılı süt üreticisi için çöküş yılı olacaktır.

 

Copyright © 2014 TUSEDAD Tum Hakları Saklıdır.