22/06/2017 tarihi itibariyle;  Buğday Yemlik 916 TL / ton, Arpa 875 TL / ton, Mısır 885 TL / ton, Buğday Kepeği 577 TL / ton, Yulaf  825 TL / ton, Soya Fasulyesi 1.350 TL / ton, 

ESKİ ÇAMLAR BARDAK OLDU! | Atilla CELEP

ESKİ ÇAMLAR BARDAK OLDU!

 

Ne mutlu bize ki bu başlığı zevkle atabiliyorum. Biliyorsunuz iki ay öncesine kadar süt fiyatları bazı bölgelerde, bazı kişilerce, hiç anlam veremediğimiz bir usulde belirleniyordu. Bunun adına “ihale” deniliyordu ve her ihale döneminde yeni bir dedikodu ve bir sürü şehir efsanesi dolaşıyordu. Bu dedikodulara değinip tekrar sinirlerinizi zıplatmak istemiyorum.

Artık devir değişti. Süt fiyatları iki aydır Ulusal Süt Konseyi Başkanlığı’nda Bakanlık yetkililerinin Başkanlığı’nda belirleniyor, bundan sonra da böyle olacak. Bu iki haftadır yapmış olduğumuz temaslarda, öğrenmiş olduğumuz kadarıyla Bakanlık bu işe el koydu. Sonunda sesimize kulak verdiler, şuan Bakanlık’ta “Çiğ Süt Tedarik Yönetmenliği” hazırlanmakta. Yani bundan sonra üretici ile sanayici karşılıklı olarak; ortak hukuka sahip, uzun vadeli (önce altı ay sonra bir yıllık), kalite kriterlerini gözeten bir sözleşme imzalayacak. Taraflar karşılıklı olarak sorumluluklarını ve haklarını güvence altına alacak ve en önemlisi uzun vadeli olarak önünü görebilecek. Yani istikrar ve düzen gelecek, bu biz üreticiler için çok önemli. 

Bakanlık aslında, süt tozu uygulaması ile kazein ve protein ithalatını yasaklayarak zaten piyasaya müdahale ediyordu. Ancak bu sefer konuyu topyekûn ele alarak hem üretici, hem sanayici, hem de tüketiciyi korumak adına HPDK yani; HAYVANSAL ÜRÜNLER PİYASA DENETLEME KURULU oluşturuyor. Biz üreticiler olarak umut ederiz ki bu kurum;

 

·      Çiğ süt piyasa düzenini oluşturacak,
·
      Piyasadaki arz talep dengesini sağlayacak,
·
      Fiyat istikrarını sağlayacak,
·
     Taban fiyatını Dünya’da olduğu gibi yem-süt paritesine göre belirleyecek,
·
     Süt ve süt ürünleri ihracatını teşvik ederek önünü açacak,
·
     Tüketicilerin, stratejik ürün olan süt ve et’e yani, hayvansal proteine ucuza ulaşmasını sağlayacak destekleme uygulamalarını yürütecek, yetki ve donanıma sahip olur ve bu kayıkçı kavgası, ülke menfaatleri adına son bulur. Türkiye havyan, süt ve et ihraç eden ülke konumuna gelir.

           

Sütünüz Bol Olsun..

 

Copyright © 2014 TUSEDAD Tum Hakları Saklıdır.