22/06/2017 tarihi itibariyle;  Buğday Yemlik 916 TL / ton, Arpa 875 TL / ton, Mısır 885 TL / ton, Buğday Kepeği 577 TL / ton, Yulaf  825 TL / ton, Soya Fasulyesi 1.350 TL / ton, 

OKUMUŞLAR, OKUMUŞLAR AMA ; SÜTÜN ÖNEMİNİ ANLAYAMAMIŞLAR! | Atilla CELEP

OKUMUŞLAR, OKUMUŞLAR AMA ;

SÜTÜN ÖNEMİNİ ANLAYAMAMIŞLAR!

 

Sevgili süt üreticileri, dostlarım yeni yılınız hepinize sağlık, mutluluk ve bol süt getirsin. Dergimizin kapağında ineklerimizi birbirleriyle konuşturarak her sayıda, sektörümüzle ilgili güncel bir mesaj vermeye çalışıyoruz.

Bu yazımda, vermek istediğimiz mesajı biraz açmak ve bu konudaki görüşlerimi sizlerle paylaşmak istedim.

Ülkemizin yetiştirdiği çok değerli bilim adamlarımız, profesörlerimiz çıkıyorlar televizyona ve süt hakkında tartışıyorlar ve süt’e dair;

  • Süt için,
  • Süt içmeyin,
  • Süt alerji yapar,
  • UHT Süt kanserojen madde içerir,
  • Sokak sütü iyidir, onu için,
  • Sütte GDO var,

Ve en son da

  • Sütte antibiyotik var,
  • Sütte aflitoksin M1 var,

Gibi sözler sarf ediyorlar, ötesini hiç düşünmeden. Maalesef basınımızda bu sözlerin içinden reyting yaratacak en çarpıcı cümleleri cımbızla çekip manşet yapıyorlar.

Bu zaten, süt tüketmeyen toplumumuzda kafa karışıklığına neden oluyor ve tüketici tarafında infial yaratıyor.

Bu sektörümüz açısından son derece sakıncalı bir durum. Hocalarımızın, basının, biz sivil toplum örgütlerinin ve özellikle bakanlığımızın bu konuda çok dikkatli olması gerekir.

Böyle programlar yapılmasın, haber yapılmasın demiyorum aksine daha çok zaman verilerek; daha sık ama seçici davranılarak bilgisine ve tecrübesine güvenilir kişilerle program yapılması gerekir. Tüketiciler doğru bilinçlendirilmeli.

Bilinen gerçek şudur ki; süt hayvansal protein içeren ve her yaştaki insanın mutlaka her gün 2 bardak tüketmesi gerekliliğidir. Bu konularda ben, hangi süt tercih edilmeli sorusuna ise, şu şekilde cevap vermek istiyorum;

UHT Süt zararlı değildir, raf ömrü uzun olsun diye pastörize süte göre, biraz daha yüksek derecede ısıl işlemden geçer. Bu da, sütün içindeki zararlı mikropları öldürelim derken, bazı faydalı vitamin ve enzimlerin ölmesine neden olur.

Sokak sütü, maalesef ülkemizde bir realitedir. Türk kadını, evinde yoğurt yapma, sütlü tatlılar yapma alışkanlığından vazgeçmemiştir. Ancak, maalesef taze süt diye tercih edilen sokak sütü en tehlikelisidir. Soğuk zincir kırıldığından bakteri oranı yüksektir.

Tercih edilmesi gereken, günlük pastörize süttür veya şimdilerde satışına izin verilecek olan arî işletmelerden alınan ve soğuk zincir kırılmadan tüketiciye ulaşan çiğ süttür.

 

Saygılarımla,

 

 

Copyright © 2014 TUSEDAD Tum Hakları Saklıdır.