22/06/2017 tarihi itibariyle;  Buğday Yemlik 916 TL / ton, Arpa 875 TL / ton, Mısır 885 TL / ton, Buğday Kepeği 577 TL / ton, Yulaf  825 TL / ton, Soya Fasulyesi 1.350 TL / ton, 

İÇERİSİNDE SÜT OLAN DEĞİŞİK KONULAR !!! | N. Adnan YILDIZ

İÇERİSİNDE SÜT OLAN DEĞİŞİK KONULAR !!! 

 

Sevgili Dostlar,

Hep aynı şeyleri evire çevire yazmak yazan içinde okuyan içinde sıkıcı hale gelir. Hele hele bir şeylerin değişmediğini görmek hayal kırıklıklarına zemin hazırlar. Geciken doğru kararlar bile genelde umutsuzlukları pekiştirir. En iyisini, en doğrusunu yapmak adına geçen zaman yerine, yol boyunca yapılacak düzenlemeler ile en doğruya ulaşmak, umutları daima canlı ve taze tutar.

Bu cümleden olarak;

1- Yıllardır savuna geldiğimiz “ Okul Sütü Projesi” Sn. Başbakanımızın ilgisi ve talimatı ile nihayet hayata geçmiş bulunuyor. Başta Bakanımız Sn. Mehmet Mehdi Eker’e ve Bakanlığımızda emeği geçenlere üreticiler adına şükranlarımızı ifade etmek istiyorum. Temennimiz, bu projenin senelere sari olmasının sağlanmasıdır. Bu proje ile 7 milyon okul çocuğumuza günde 200 ml. süt dağıtılacağı ifade edilmiştir. Üreticiler ve tüketimin artırılması adına projenin ne ifade ettiğini basit bir hesaplama ile dikkatinize sunmak istiyorum.  7,000,000 öğrenci*0.2lt/gün=1,400,000lt/gün = 1,400 ton süt/gün

Bütün Trakya Bölgesinde günde üretilen sütün yaklaşık 1,700 ton olduğu gerçeğinden hareketle “Okul Sütü Projesi” nin büyüklüğü ve yerinde bir karar olduğu kendiliğinden ortaya çıkmış oluyor. Tabii bu, işin sadece üretici ve tüketimin artırılması boyutundan bakıldığında görülen yüzü. Aslında bu proje temelde bir sosyal yardımlaşma projesidir. Sağlıklı nesiller yetiştirilmesinde SÜT’ün önemi hepimizce bilinmektedir.

2- Evet, insan ömründe SÜT’ün önemi hepimizce bilinmektedir. Gelişmiş ve Kalkınmış ülkelerde mesela AB ülkelerinde kişi başına yıllık süt tüketimi 75 lt, ABD’de 100 lt civarındadır. Oysa ülkemizde maalesef 27 lt dir. Dergimizi takip edenler bilirler. Birinci sayfada en üstte konuşan ineklerimiz vardır. Onlar güncel konularda topluma mesaj vermeye gayret ederler. Hatırlayın, son sayımızda şöyle seslenmişlerdi “Okumuşlar okumuşlar ama hala sütün önemini kavrayamamışlar”. Maalesef, son günlerde, özellikle görsel basında süt kanser yapıyor diyebilecek kadar sorumsuz ifadeler yer almıştır. Bilimsel manada alt yapısı doldurulmamış bu tarz yayınlar üreticiye-tüketiciye zarar vermektedir. Ülkeye zarar vermektedir. Reyting uğruna basınımızda bu şansı, hiç irdelemeden, bu okumuşlara tanımaktadır. Bir sivil toplum kuruluşu olarak derneğimiz bundan böyle bu şekildeki yanlış ve zararlı yayınların hukuk çerçevesinde takipçisi olacaktır.

3- Derneğimiz, yıllardır her fırsatta ve her platformda süt taban fiyatının oluşmasındaki haksızlıklara, adeletsizlige kurulacak olan bir “ Müdahale Kurumu”nun çare olacağını savuna gelmiştir. Şimdilerde, bizzat Sn. Bakanımızın ağzından müdahale kurumu kurulması çalışmalarının son aşamasına geldiğini yakında Bakanlar Kurulu’na gönderileceğini duymak biz üreticileri umutlandırmaktadır. Yazımın başında da değindiğim gibi umutları daima canlı ve taze tutmanın yolu yapılan çalışmalardaki hızlı kararlar alabilme ile doğru orantılıdır. Üreticinin kulağı Bakanlığımızdan gelecek müjdeli haberde.

4- Gerek ASÜD gerekse SETBİR son zamanlarda süt ürünlerinin, özellikle AB ülkelerine, ihracatı konusunda gayret ve çabalarını sürdürüyorlar. Bu iki derneğin üyeleri olan süt sanayicisinin gelişmiş ülkelerden hiç de geri durumda olmadıkları hatta fazlalarının bile olduğunu gururla ifade edebiliriz. Diğer yandan FVO’nun 2000 yılında yaptığı denetimler sonrasında, Türkiye Gıda Güvenliği açısından riskli ülke ilan edilmiştir. Hammadde olan çiğ sütün kalitesine ve soğuk zincirin yetersizliğine dikkat çekilmiştir. Bu sebeble 2001 yılından beri AB ülkelerine ihracat yapılamıyor. Derneğimiz Tüsedad’ın üyelerinin ürettikleri çiğ sütün yağ-protein-somatik hücre ve bakteri sayısı yönünden AB standartlarını yakaladığını bende dernek başkanı olarak gururla ifade edebilirim. Soğuk zincir zaten kırılmamaktadır. Son zamanlarda ASÜD Başkanı Sn. Çallı ve SETBİR Başkanı Sn. Yörük ile birlikteliğimizde bu hususta kendileri ile daha yakın çalışma arzusunda olduğumuzu ifade ettim. İhracata destek olunması anlamında yakın çalışma arzumuzu tekrar etmek istiyorum.

 

Saygılarımla,   

 

Copyright © 2014 TUSEDAD Tum Hakları Saklıdır.