22/06/2017 tarihi itibariyle;  Buğday Yemlik 916 TL / ton, Arpa 875 TL / ton, Mısır 885 TL / ton, Buğday Kepeği 577 TL / ton, Yulaf  825 TL / ton, Soya Fasulyesi 1.350 TL / ton, 

NİHAYET BU SENE OKULLAR KAPANMADAN OKUL SÜTÜ BAŞLADI! | Atilla CELEP

NİHAYET BU SENE OKULLAR KAPANMADAN OKUL SÜTÜ BAŞLADI!

 

10 yıldır bu sektördeyim, her sene okullar açılınca Okul Sütü Projesi gündeme getirilir ama bir türlü hayata geçirilmeden okullar kapanırdı.

Bu yılbaşında da gündeme geldiğinde Ankara’da bir toplantıda ben söz alarak yetkililere yine aynı şey mi olacak diye sormuştum. Mart ayında başlayacağını ve her yıl devam ettirileceği cevabını alınca açıkçası inanmamıştım. Ben mahcup oldum ve buradan, köşemden Okul Sütü Projesine emeği geçen tüm Bakanlık yetkililerine ve Sivil Toplum Örgütlerine teşekkür ediyorum.

Bu projenin hem süt üreticisine hem Türk çocuklarına faydalarını saymaya gerek yok.

Bunun yanı sıra çalışmalar devam eden Müdahale Kurumu kurulması ve süt ürünleri ihracatının önündeki engellerin kaldırılarak, destek verilmesine ilişkin çalışmaların da bir an önce hayata geçeceği konusunda daha umutlu olduğumu söyleyebilirim.

Müdahale Kurumu kurularak süt taban fiyatının yem- süt paritesine göre belirlenmesi halinde piyasaya istikrar gelecek ve üreticinin mağduriyeti giderilecektir. Üretici önünü görecek ve üretim artacaktır.

Arz talep dengesini korumak adına ve ülke ekonomisine katkısı açısından süt ürünleri ihracatının da önünün açılmasıyla artık ülkemiz ithal eden değil ihraç eden konuma gelecektir.

Süt sektörümüz geçtiğimiz on yıldır sancılı bir süreçten geçmektedir. Kanatlı sektöründe olduğu gibi; kurumsallaşma ve teknolojinin kullanılarak kaliteli üretimin arttırılması ile dünya pazarında rekabet edebilecek hale gelmiştir.

Artık sancılı sürecin son aşamasına gelinmiştir. Yukarıda bahsettiğimiz son iki hamle de gerçekleşirse sektörün önü açılır.

Unutmayınız bizler et ve süt üretiyoruz, iki ana gıda hammaddesi, insanlık var olduğu müddetçe ihtiyaç devam edecektir. Artık yarınlara daha umutlu bakıyoruz.

Sütünüz bol olsun.

 

Copyright © 2014 TUSEDAD Tum Hakları Saklıdır.