22/06/2017 tarihi itibariyle;  Buğday Yemlik 916 TL / ton, Arpa 875 TL / ton, Mısır 885 TL / ton, Buğday Kepeği 577 TL / ton, Yulaf  825 TL / ton, Soya Fasulyesi 1.350 TL / ton, 

BU NE PERHİZ BU NE LAHANA TURŞUSU! | Atilla CELEP

BU NE PERHİZ BU NE LAHANA TURŞUSU!

Kapaktaki ineklerin söylemini açmak istiyorum.

A.B. ülkelerine süt ve süt ürünlerinin ihracatına izin verilmesi konusunda hem bakanlığımız hem süt sanayicisi kuruluşlar yoğun bir çaba içerisindeler. Bildiğiniz gibi ihracatın yasak olmasının tek nedeni sütün kalitesi ve hayvan hastalıklarıdır.

Yıllardır FVO (Food and Veterinary Office) Heyetleri Türkiye’ye geliyor, hem bakanlığımızı, hem sanayicimizi hem de çiftlikleri denetliyor.

2005 yılında Türkiye’de ilk defa denetlenen ve ilk defa A.B. uygunluk belgesi alan çiftlik sahibi olarak o günler de çok heyecanlanmıştık. Ancak sonradan anladık ki bu iş sadece bizim ürettiğimiz 5 ton süt ile olamıyor.

Aradan 7 yıl geçti, biz bayrağı hiç umudumuzu yitirmeden taşıdık. Ne mutlu ki şu anda 8-10 çiftlik daha bu belgeyi aldı. A.B. standartlarına uygun daha çok sütümüz var ve yoğun çalışmalar neticesinde inşallah bu yıl ihracat izni alınacak. Bu çalışmalarından dolayı bakanlığımızı ve bu işe emeği geçenleri takdirle karşılıyoruz. Ama öte yandan bu çiftliklere, bu çalışmalarından dolayı, teşvik desteklemelerin arttırılması ve özendirilmesi gerekirken, bu yıl ari sürülere verilen destekler yarı yarıya azaltıldı.

Şimdi bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu demeyelim de ne diyelim?

Eskiden 600 baş hayvanı olan bir çiftlik 600 x 300 = 180.000 ¨ destek alırken, bu yıl;

200 x 300 = 60.000 ¨

300 x 150 = 45.000 ¨

100 x 75   =   7.500 ¨  olmak üzere toplam 112.500 ¨ alabilecek.

Yani 70.000 ¨ destek eksik alacak.

Aynı şekilde sanayicimiz de son iki yıldır, prim tablolarında arilik için ve A.B. onaylı çiftlik için yaklaşık litreye 6 kuruş destek verirlerdi. Şimdi onları da kaldırdılar.

Peki, bu izinler çıkınca bu süt kime lazım?

Bizler çiftlik olarak direk çiğ süt ihracatı yapamayacağımıza göre sanayicimize lazım. Neden bu onaylı çiftliklerin kaliteli süt üretmelerini desteklemekten vazgeçtiler anlamakta zorluk çekiyorum.

Sadece A.B. ülkeleri değil artık Arap ülkeleri de ithalat yaparken ‘E.U. STANDARTS’ ı şart koşuyorlar. Bu kadar tezatlar sanırım sadece bizim ülkemizde yaşanıyor.

Ülkemizin ne yazık ki hala bir tarım ve hayvancılık politikası yok. Her yıl rüzgar nerden eserse oraya yönelen bir yapımız var.

  • Et krizi çıktı, dana ithal edelim dediler. (Halbuki üç ay önce yeterli hayvanımız var deniyordu.)
  • Süt azaldı, gebe düve ithal edelim dediler. (Oysa üç ay sonra, süt fazlası var diye süt fiyatları düşürüldü.)
  • Modern işletmeler kurulsun diye 2 yıl önce ‘0’ faizli krediler çıkartıldı. Şimdi yeter artık fazla oldu diyerek krediler donduruldu, kurulmakta olan işletmeler yarım kaldı.
  • Eskiden hastalıklardan ari işletmelere süt desteklemelerinde 1,5 kuruş fazla verilirdi. Bunu biraz arttırın herkes özensin ve ari olmaya gayret etsin dedik, çok haklısınız dediler ve ertesi yıl 1,5 kuruşları da kaldırdılar.

Belli olmaz bu yapı da her an A.B. onaylı çiftlikler birileri için önem arz eder, bir an da desteklemeler 2 katına çıkıverir. Ne dersiniz?

Her an sürprizlere hazır olun.

Sütünüz bol olsun…

 

Copyright © 2014 TUSEDAD Tum Hakları Saklıdır.