22/06/2017 tarihi itibariyle;  Buğday Yemlik 916 TL / ton, Arpa 875 TL / ton, Mısır 885 TL / ton, Buğday Kepeği 577 TL / ton, Yulaf  825 TL / ton, Soya Fasulyesi 1.350 TL / ton, 

ZİRAAT BANKASINDA NELER OLUYOR? | Nejat DEVECİ

ZİRAAT BANKASINDA NELER OLUYOR?

1863 yılında çiftçileri tefeci elinden kurtarmak için, çiftçilerin oluşturduğu kaynakla, memleket sandıkları denilen organizasyonla Ziraat Bankası temeli atılmıştır. 1883’te daha etkin çalışabilmesi için adı menafi sandıkları olan kurum 1888 yılında adı Ziraat Bankası olarak değiştirilerek bankacılık hayatına başlamıştır.

Asıl amacı Tarım ve hayvancılık yapan çiftçiyi desteklemek olan Ziraat Bankası, yeni yönetim ile bu görevi bir kenara mı bırakıyor?

Sübvansiyonlu olarak aldığımız krediler yeni yönetimin uygulamalarıyla özel bankaların verdiği kredi faizleriyle neredeyse aynı seviyeye gelmiştir.

Bizim ülkemizin bir değeri olan, basiretli bir tüccar gibi çalışması gereken, patronu bizim hazinemiz olan, Ziraat Bankası sübvansiyonlu diye bize sunulan yatırım kredilerine aşırı yüksek bir fiyatlandırma yapmaktadır.

Üreticiye yük getiren,  ölçüyü aşan uygulamaları yatırım kredileri için sıralarsak;

1-     Banka komisyonu.

İlk yıl %2 sonraki yıllarda kalan bakiye üzerinden %1 komisyon almaktadır. 7 yıllık faizsiz diye aldığınız bir kredi için 7 sefer komisyon ödemek zorunda kalıyoruz.

2-     Proje değerlendirme ücreti…

3-     Skoring ücreti.

Tarım ve hayvancılık yapan çiftçinin skoringini nasıl belirliyorlarsa?

4-     Hayat sigortası, Tarsim sigortası, vs.

Sübvansiyonlu kredi kullananlara Ziraat Bankasından Tarım sigortası yaptırma zorunluluğu getiriliyor ve ödeme genelde peşin alınıyor.

5-     FEK ücreti.

6-     Ekspertiz ücreti.

Bu uygulamalarla sübvansiyonlu olan kredi üreticiye özel bankaların cari faiz oranına yakın bir ödeme yükümlülüğü getiriyor.

Bununla bitiyor mu? …Hayır.

Tarımsal krediyi ticari kredi mantığı ile uygulamaya çalışmak nerede görülmüş? Otomotiv sektörüne yedek parça üreten yan sanayi ile tarım sektörünü aynı kefeye koymak…

Tarımsal ve hayvansal üretim dünyanın hiçbir ülkesinde yan sanayi gibi görülmedi. Çiftçiyi tefecinin elinden fahiş faizden kurtarmak için kurulan Ziraat Bankası ne yapmaya çalışıyor?

İnsanlar otomotivsiz, bilgisayarsız, elektriksiz yaşayabilir fakat gıda olmadan asla yaşayamaz. Şu günlerde Ziraat Bankasından kredi almak için başvuranların vay haline. Bir de yatırımcıysanız sorgulama babanız, eşiniz, çocuklarınız, kefaletin kısacası her şeyinizle sorgulanıyorsunuz.

Kredi vermemek için her türlü zorluk çıkartılıyor. Daha önceki kredilerde proforma faturaların %75 kredi %25 öz kaynak uygulamasından vazgeçip fiks fiyat uygulamasına geçilmiştir. Bu da kredi kullanmak için daha fazla öz kaynak demektir.

Hayvancılık yatırımı yapacak kişilerin çiftçi, üretici kimlikleri değil, sermaye yapıları ön plana çıkıyor. Bu zorluklara ve masrafa katlanıp kredi almaya kalktığınız zamanda uzun bir bekleme sürecine giriyorsunuz.

Ziraat Bankası kuruluşunun nedeni olan çiftçiyi, üreticiyi, fahiş faizden kurtarmak yerine alışıla gelmiş uygulamaların dışına taşarak, özel banka mantığı ile yaklaşmaktadır.

Sübvansiyon ile düşük faizli kredi kullandırılırken bu kadar yüksek masraf çıkartılması ve sübvansiyonlu kredi faizlerin özel banka faizlerine yaklaşması, bu krediler Tarım ve Hayvancılık ile uğraşanlar için cazibesini kaybeder.

Sübvansiyonlu kredi kullandırılıyor diye tarımsal ve hayvansal üretim yapan çiftçinin köylünün sırtına masrafları bindirip, Ziraat Bankası yüksek kar açıklaması  kendimizi kandırmaktan öteye bir sonuç getirmez.

Bu kredilerin bu şekilde kullandırılması, hazinenin Ziraat Bankasına kaynak aktarmasından başka bir işe yaramayacaktır.

 

 

Copyright © 2014 TUSEDAD Tum Hakları Saklıdır.