22/06/2017 tarihi itibariyle;  Buğday Yemlik 916 TL / ton, Arpa 875 TL / ton, Mısır 885 TL / ton, Buğday Kepeği 577 TL / ton, Yulaf  825 TL / ton, Soya Fasulyesi 1.350 TL / ton, 

BİR GEMİNİN HİKAYESİ: '' TITANIC'' | N. Adnan YILDIZ

                BİR GEMİNİN HİKAYESİ: '' TITANIC''

 

Sevgili Dostlar,

Geçtiğimiz Eylül ayında sık sık derneğimiz TÜSEDAD’ ı temsilen Ankara’yı ziyaret ettik. Bu ziyaretlerimizin adresi Bakanlığımız ve Ulusal Süt Konseyi oldu, tabii ki hedefte Ekim 2012 – Mart 2013 ayları arası süt taban fiyatının hak ettiği değerinin belirlenmesiydi.

Hepimizin bildiği gibi süt taban fiyatı 90 kuruş olarak belirlendi. Kaba yem fiyatlarının % 100 - % 400 artması ve kesif yeminde % 50–70 bandında artmış olması belirlenen bu fiyatın üreticiyi tatmin etmesi mümkün olmamıştır. Belirlenen bu fiyat ile üretici bugün itibariyle 1 litre süt satarak ancak 1 kg yem alabilmektedir. Sürekli aynı şeyi tekrar etmiş olmaktan sıkılmamıza rağmen dünyada kabul gören gerçeği 1 litre süt = 1,5 kg yem paritesini tekrar edersek, olması gereken fiyat 1 litre süt = 1,35 TL/litre’dir.

Fiyatın 90 kuruş bile olmasına sanayici dostlar itiraz etmişlerdir. Argümanları ise her zaman olduğu gibi “ Bu fiyat taşımaz “ yani demek istiyorlar ki biz sütü 90 kuruştan alırsak, satışlarımız düşer.

Geçtiğimiz hafta otomotiv sektöründe uygulanan ÖTV’ ye artış geldi. Yani nihai ürün olan otomobilin satış bedeli arttı, zamlandı. Otomotiv sektörü çarşaf çarşaf ilan vererek “ ÖTV bizden “ dediler. Satışlarının düşmemesi, nihai tüketicinin etkilenmemesi için bu kararı aldılar. Yani, karlarından fedakarlık ettiler.

KISSADAN HİSSE !

Konu süt taban fiyatı olunca, hararetli tartışmaların sonunda gerek sanayiciler gerekse üreticiler “ Hepimizin aynı gemide “ olduğunda birleşiyorlar. Doğru, bende katılıyorum. Ancak, izninizle, bahse konu bu geminin bir resmini çizmek istiyorum; artık meşhur “ TITANIC “ gemisini görmeyen kalmadı. 250 metre boyunda, 12 veya 15 katlı, içerisinde birkaç tane asansörü olan bir gemi. Bu geminin kaptan köşkü en üst kattadır, sevk ve idare oradan yapılır ve orası konforludur, püfür püfür eser. Sanayici dostlar işte o katta oturuyorlar. Bir de bu geminin yüzmesini sağlayan makine dairesi vardır. Orası küf, pas ve sıcak olur. Çalışırken terlersiniz. Biz üreticiler bu kattayız.

Ayrıca, 2012 yılı itibariyle geminin makine dairesi su almaya da başladı. Nefes alabilmek için herkes kafasını suyun üzerinde tutmaya çalışıyor. Bu güzel geminin kıç tarafı suya gömülmeye hızla devam ediyor.

KISSADAN HİSSE !

Saygılarımla,

 

Copyright © 2014 TUSEDAD Tum Hakları Saklıdır.