22/06/2017 tarihi itibariyle;  Buğday Yemlik 916 TL / ton, Arpa 875 TL / ton, Mısır 885 TL / ton, Buğday Kepeği 577 TL / ton, Yulaf  825 TL / ton, Soya Fasulyesi 1.350 TL / ton, 

Sevgili Dostlar, | N. Adnan YILDIZ

Sevgili Dostlar,

Döne döne yazmaktan başımız döndü. Et ve Süt insanın ömrü boyunca kolay ve ucuza ulaşıp bolca tüketmesi gereken hayvansal protein kaynaklarıdır. Özellikle de geleceğimizin garantisi olarak kabul ettiğimiz genç beyinlerimiz için tüketilmesi ön şarttır. Stratejik öneme sahip, serbest piyasa koşullarına bırakılmaması gereken temel besin hammaddeleridir. Yurttaşlarının fiziksel ve zihinsel gelişimlerini sağlamak ülke yönetimine talip olanların temel görevidir.

O halde sesimize kulak verilmeli; kuzuyu kurda teslim ettiğiniz sürece bu sektör (verdiğiniz tüm desteklere rağmen) ayağa kalkamaz. Kuzuyu kurda teslim etmemek için kuzunun gelişimini tamamlayabilmesinin şansının verilmesi lazım. Kuzular birleşip sürüyü oluşturduğu zaman kurt sürüden kuzu kapamaz.

Ülke genelinde 400 binden fazla üyesi olan “ Süt Üreticileri Merkez Birliği” devletin koruması altında desteklenmelidir diye düşünüyorum. Ucuz krediler ve hibeler sağlanması ile Süt Üreticileri Birliği;

-  Çiğ sütün bolca üretildiği Trakya, Marmara ve Ege bölgelerine süt tozu fabrikaları kurabilir. Devlet alım garantisi verir (bu bir destekleme şeklidir).

- Bir sonraki etapta sağlanacak ucuz kredi imkanları ile oluşturulacak modern mandıralarda süt üreticileri ürettikleri çiğ sütlerinden yöresel niş ürünler yapabilirler. Kendi ürettiği hammaddeyi mamul hale getirip pazarlayabilir. Böylece, ürettiği hammaddeden katma değer yaratmış olur. Neticesinde, kendisiyle birlikte nihai tüketicide kazanmış olur.

İnanın, bu iki maddenin hayata geçirilmesi ile sektördeki (fiyat istikrarsızlığından kaynaklanan) kayıkçı kavgası son bulacaktır ve sektör hızla gelişimini tamamlayacaktır.  Çünkü o zaman süt değer fiyatına satılabilecektir.

Sıra bildiğimiz atasözünü tekrarlamaya geldi, “ Ağlamayana Meme Yok” derler.

Süt Üreticileri Merkez Birliğinin Sn. Başkanı ve yardımcıları:

-İnanın temsil ettiğiniz, üyeleriniz ile büyük ve güçlü bir ailesiniz. Hükümetimiz talep ettiğinizde bu iki projeyi hayata geçirebilmeniz için destek vermezler mi? Bence verirler.

Yeni yıl umut demektir.

İyi seneler.

Sevgi ve saygılarımla,

 

 

 

 

 

Copyright © 2014 TUSEDAD Tum Hakları Saklıdır.