22/06/2017 tarihi itibariyle;  Buğday Yemlik 916 TL / ton, Arpa 875 TL / ton, Mısır 885 TL / ton, Buğday Kepeği 577 TL / ton, Yulaf  825 TL / ton, Soya Fasulyesi 1.350 TL / ton, 

YAHUDİ ALACAK KALMAYINCA ESKİ DEFTERLERİ KARIŞTIRIRMIŞ! | Atilla CELEP

YAHUDİ ALACAK KALMAYINCA ESKİ DEFTERLERİ KARIŞTIRIRMIŞ!

Ben de artık sütten para kazanamayacağımızı anlayınca gübreden kazanalım bari diye biyogaz konusunda araştırma yapmaya başladım.

Malumunuz bu konu çok güncel, hem çevreye olan katkısı bakımından önemli hem de hiç az olmayan elektrik getirisinin 10 yıl boyunca devlet garantisinde olması.

Son günlerde bu konuda yatırım yapmak isteyen birçok yatırımcı derneğimiz vasıtasıyla kapımızı çalıyor. Önceleri biz biyogaz tesisi kuracağız bize gübrenizi verir misiniz diye geliyorlardı şimdilerde ise biz yatırımı yapacağız ama sizi de ortak etmek istiyoruz diyorlar.

Tekliflerden de anlaşılacağı üzere bu işin yatırım maliyeti yüksek ancak karlı bir yatırım.

A.B. Ülkelerine baktığımızda özellikle Almanya da 8.000 tane biyogaz tesisi kurulmuş.

Alman hükümeti 1 Kwa elektrik için 23 Euro ödüyor. Biz de ise 13,3 Dolar cent, 10 yıl boyunca alım garantisi var. Elektrik getirisinin yanı sıra dünyaya karbon gazı salınımına artı yönde katkıda bulunmanızdan dolayı kredi kuruluşlarınca sertifikanız satın alınıyor ve belirli bir getiri de oradan elde ediyorsunuz. Ayrıca gübrenin gazını aldıktan sonra kurutup peletlerseniz iyi bir organik gübre elde ediyorsunuz ve bu gübrenin de ciddi bir pazarı var.

Almanlar artık enerji ihtiyaçlarının % 70’ini rüzgar, güneş, hidroenerji gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından elde ederek petrole olan bağımlılıklarını en aza indirmişler. Bizde de ciddi yatırımlar var. 14 Aralık ta Tuskon’un düzenlediği 2. Alman-Türk Yenilenebilir Enerji Sempozyumuna katıldım. Ülkemizde de rüzgar ve hidroenerji yatırımları çok hızlı ilerliyor. Biyogaz konusunda da birkaç tane yatırım var ancak çok yeni bir konu.

1 Megawatt’lık bir yatırımın altı çok verimli olmuyor. Bunun için de minimum 5000 baş hayvan gübresi gerekli. Dolayısı ile 10 km çapında bir bölgedeki çiftlikler bir araya gelerek böyle bir biyogaz tesisi kurabiliriz.

1 Megawatt’lık bir tesisin kuruluş maliyeti yaklaşık 5 milyon dolar civarında, 2,4 Megawatt ise 6 milyon Euro civarında. Projenin finansmanı konusunda araştırmalarımız devam ediyor. Özellikle Alman KFW, Commerse Bank gibi yabancı bankalar ile DSK Bankası, Denizbank gibi yerli bankalarda proje finansmanı konusunda gayet sıcak yaklaşıyorlar.

Ayrıca Çevre Bakanlığı ve Tarım Bakanlığı Biyogaz yatırımı yapacaklara hibe desteği verilmesi konusunda çalışma yürütüyorlar.

Yani sütümüz para etmiyor ama mokumuz para edecek gibi gözüküyor. Yeni yılda her şey gönlünüzce olsun.

İYİ SENELER 

 

 

Copyright © 2014 TUSEDAD Tum Hakları Saklıdır.