22/06/2017 tarihi itibariyle;  Buğday Yemlik 916 TL / ton, Arpa 875 TL / ton, Mısır 885 TL / ton, Buğday Kepeği 577 TL / ton, Yulaf  825 TL / ton, Soya Fasulyesi 1.350 TL / ton, 

HAYVANCILIKTA DÜŞÜK FAİZLİ KREDİLER… | Ali Ekber YILDIRIM

HAYVANCILIKTA DÜŞÜK FAİZLİ KREDİLER…

Hayvancılık sektörü, 5 yıl önce, 2008’de çiğ süt fiyatının 80 kuruştan 40 kuruşa düşürülmesiyle büyük bir krize sürüklendi. Hükümetin o dönemde önlem almak yerine hayvancılık destekleme politikasını değiştirerek hayvan başına ödeme sistemine geçmesi krizi daha da derinleştirdi. İlk etapta süt hayvancılığı yapanlar krizden daha çok etkilendi. Yaklaşık 1 milyon süt ineği kesildi. Çok sayıda işletme kapandı.

Süt hayvancılığında başlayan kriz, bir süre sonra ette de yaşandı. Kırmızı et fiyatı yükselince hükümet yine önlem almak yerine kolay yolu tercih ederek canlı hayvan ve daha sonra karkas et ithalatına kapıları açtı.

Kapıların ithalata açıldığı 2010 yılında, Hükümet önemli bir karar daha aldı. Hayvancılığa sıfır faizli yatırım ve işletme kredisi verdi. 2010-2012 döneminde yaklaşık 7 milyar lira sıfır faizli ve düşük faizli kredi verildi. Binlerce yeni işletme kuruldu.

Aynı zamanda hayvancılığa verilen desteklerde de ciddi artışlar oldu. 2002’de 80 milyon lira olan hayvancılık destekleri 2012’de 2,2 milyar liraya ulaştı.

Verilen desteklerin de, kredinin de çok büyük bölümü hayvan ithalatına gitti. İçerde hayvan olmadığı için alınan kredi ile dışarıdan hayvan getirildi.

                         Krize çare aranıyor

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığı ile verilen kredilerin hayvancılığa yarar mı, zarar mı getirdiği bugün daha çok tartışılıyor. Krediyi kullananların önemli bir bölümü daha önce hayvancılık yapmamış sektör dışından yatırımcılar. Sıfır faizli kredinin cazibesine kapılıp yatırım yapan çok sayıda yatırımcı bugün pişmanlığını dile getiriyor. Bazıları elindeki işletmeyi yarı fiyatına satmaya hazır. Bazı yatırımcılar ise, kredi ile kurdukları işletmeleri ayakta tutmaya çalışıyor. Devletin hem yatırımları teşvik etmesinden hem de ithalatı sürdürmesinden yakınıyorlar.

Geçen yıl baş gösteren ve hala süren saman krizi ise işin tuzu biberi oldu. Canlı hayvan, karkas et ve saman ithal eden Türkiye son 5 yılda deyim yerindeyse krizden kurtulamadı. Bu kriz ortamında Hükümet 2013 yılında da sıfır faizli ve düşük faizli hayvancılık kredisi ile yatırımları teşvik etmeye karar verdi. Düşük faizli krediler hayvancılıktaki krize çare olabilir mi?

Çare olmadığı geçmiş yıllardaki uygulamalarda görüldü. Fakat buna rağmen, geçmişin değerlendirmesi dahi yapılmadan bu yıl da düşük faizli kredi uygulaması sürdürülecek.

Bakanlar Kurulu’nun 15 Şubat 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan kararnamesine göre hayvancılıkta düşük faizli kredinin ayrıntılarını şöyle özetleyebiliriz: 

                            Düşük faizli kredi limitleri değişti 

Damızlık süt sığırı yetiştiriciliğinde kullandırılacak kredinin üst limiti 20 milyon lira olarak belirlendi. Damızlık süt sığırcılığı dışındaki diğer yatırım ve işletme kredilerinde ise üst limit 15 milyon liraya çıkarıldı.

 Geçen yıla göre faiz indirimi uygulanacak kredi dilimlerinde artış yapıldı. Geçen yıl damızlık süt sığırcılığı yatırımlarında 250 bin liraya kadar olan yatırım kredilerine sıfır faizli kredi verilirken bu sene 750 bin liraya kadar olan yatırım kredilerinde yüzde 100 indirim, yani sıfır faiz uygulanacak. İşletme kredilerinde ise 750 bin liraya kadar olan kredilerde yüzde 50 faiz indirimi olacak. Ayrıca, geçen yıl 250 bin lira ile 3 milyon lira arasındaki kredi diliminde yatırım kredilerinde yüzde 75, işletme kredilerinde yüzde 50 faiz indirimi uygulanırken bu sene 750 bin lira ile 5 milyon lira arasındaki kredi dilimine bu faiz indirimleri uygulanacak. Yine geçen yıl 3 milyon lira ile 20 milyon lira arasındaki kredi dilimine yatırım kredilerinde yüzde 50, işletme kredilerinde yüzde 25 faiz indirimi uygulanırken bu sene 5 milyon lira ile 20 milyon lira arasındaki yatırım kredilerine yüzde 50, işletme kredilerinde yüzde 25 faiz indirimi uygulanacak.                         

                      Yem bitkileri üretimine sıfır faizli kredi

Bu yıl uygulanacak düşük faizli tarımsal kredilerde en önemli yenilik yem bitkileri üretiminin sıfır faizli kredi ile desteklenmesi. Bakanlar Kurulu Kararına göre yem bitkileri üretimini artırmak, ot ve saman ithalatını önlemek için ilk kez çok yıllık yem bitkisi üretiminde sıfır faizli kredi verilecek. Çok yıllık yem bitkisi üretenlere 1,5 milyon liraya kadar verilecek yatırım kredisinden faiz alınmayacak. İşletme kredisi ise yüzde 75 indirimli olacak. 

                        Kanatlı sektöründe kredi kapsamı genişledi 

Kanatlı sektörü kredilerinde önemli iki değişiklik yapıldı. Birincisi, kredi üst limitinin yüzde 100 artırılması. İkincisi, kanatlı sektöründe damızlık yetiştiriciliğinin de kredi kapsamına alınması.

Geçen yıl kanatlı sektörüne yönelik 1,5 milyon lira olan kredi üst limiti 3 milyon liraya çıkarıldı. Kredinin faizine gelince, yatırım kredilerinde yüzde 50, işletme kredilerinde yüzde 25 indirim uygulanacak. Bu yıl ilk kez kanatlı sektöründe damızlık yetiştiriciliğinde 7,5 milyon lira üst limitli kredi verilecek ve faizi de sıfır olacak.

Özetle, 2013 yılında da hayvancılık sektörü sıfır faizli ve düşük faizli kredilerle teşvik edilecek. Bakanlar Kurulu, kredi kullanarak zor duruma düşen yatırımcıları da unutmamış. El değiştirecek işletmelere de kredi verilecek. Yani işletmelerini daha kolay satabilecekler. Sıfır faizli kredilerden söz ederken banka komisyonlarından söz etmemek olmaz. Yatırımcılar sıfır faizli kredi kullanırken ödedikleri komisyonlar bir hayli yüksek. Komisyon sorunu çözülemezse bu yılda yatırımcılar büyük zarara uğrayacak. 

 

HAYVANCILIKTA 2013 YILI DÜŞÜK FAİZLİ KREDİLER

 

 

 

 

Copyright © 2014 TUSEDAD Tum Hakları Saklıdır.