22/06/2017 tarihi itibariyle;  Buğday Yemlik 916 TL / ton, Arpa 875 TL / ton, Mısır 885 TL / ton, Buğday Kepeği 577 TL / ton, Yulaf  825 TL / ton, Soya Fasulyesi 1.350 TL / ton, 

DOMATES, BİBER, SÜT ; | N. Adnan YILDIZ

DOMATES, BİBER, SÜT ;

Geçtiğimiz ay enflasyonun artmasından sorumlu tutulan besin maddeleri.  Ey ÜRETİCİLER , 75 milyon insanımızın cebinden haksız para devşirmeye nasıl cüret edebilirsiniz,  ülke ekonomisine bu denli zarar verme konusunda vicdanlarınız nasıl rahat edebiliyor ?

İster istatistik kurumları olsun isterse ilgili Bakanlıklar olsun yeterli araştırmaları yapmadan ve sebep-sonuç ilişkilerini irdelemeden işin vebalini üreticiye yüklemek en hafifinden " KOLAYCILIK " oluyor. Aslında bu tarz haberleri yapanlarda, demeç verenlerde gayet iyi biliyorlar ki üretici emeğinin karşılığını alamıyor ! Tarlada 50 krş. olan domates, çiftlikte bir litresi 1,15 tl. olan süt nasıl oluyorda market raflarında yoğurt olarak satılınca 5,5-6.0 tl/kg olabiliyor ? Konunun uzagında olan ve bilmeyen ( bilmek zorunda da olmayan ) nihai tüketicilere bir dip not şeklinde söyliyelim 1 lt sütten 900 gr. yoğurt elde edersiniz.

Aslında , bu tarz haberlere derhal ve yüksek perdeden itiraz etmesi gerekenler öncelikle ÜRETİCİ ÖRGÜTLERİ olmalıdır. Ancak, ülkemizde örgütlerin birçoğu varlıklarını dolaylı yada doğrudan sağladıkları kamu destekleriyle sürdürmektedirler. Bu durum, üretici örgütlerinin yöneticilerini üyelerinin çıkarları ile kamunun farklı görüşleri arasında zorlanmalarına sebep olabilmektedir. Bu durum da maalesef örgütlerin etkinliğini iyice azaltmaktadır. Umudumuz demokratik kültürün  gelişmesi ile birlikte bu olumsuzlukların giderilmesi, örgütlerin sürekli gelire kavuşturulması ve bunun doğal neticesi olarak da sadece ve sadece üyelerinin haklarını özgürce savunabilmeleridir. Birde, görevleri nihai tüketicinin haklarını korumak, tüketiciyi bilinçlendirmek olan Tüketici  Dernekleri ve Tüketici Birlikleridir. Onlarada selam olsun !

Saygı ve Sevgilerimle,

 

 

Copyright © 2014 TUSEDAD Tum Hakları Saklıdır.