22/06/2017 tarihi itibariyle;  Buğday Yemlik 916 TL / ton, Arpa 875 TL / ton, Mısır 885 TL / ton, Buğday Kepeği 577 TL / ton, Yulaf  825 TL / ton, Soya Fasulyesi 1.350 TL / ton, 

RUSYA ‘YA İHRACATA HAZIRMIYIZ ? | Atilla CELEP

RUSYA ‘YA İHRACATA HAZIRMIYIZ ?

Süt sanayicilerimiz olarak evet ancak gerekli hammadde olan süt  yetersiz. İhracata uygun ‘’A.B. Onaylı İşletme’’ sertifikasına sahip işletme sayısı maalesef 14 adet.

Türkiye de bu sertifikayı 2005 yılında ilk alan işletmenin ortağı olarak yıllardır yazıyor ve her platformda söylüyorum, bu işletmelerin,  hem Bakanlık hem de Süt Sanayicisi olarak  farklı destekler verilerek özendirilmeleri ve teşvik edilmeleri gerekir.

Biz bu belgeye sahip bir işletme olarak hiçbir farklı destek almıyoruz. Belgenin işletmemize şan ve şöhretten başka hiçbir artısı yok. Ama yıllardır sabırla bugünlerin gelmesini bekliyoruz. Belgeyi ilk aldığımızda sütümüzü verdiğimiz sanayici dostlar diğer işletmelerden farklı olarak süt kalite primimize ilave olarak az bir miktar da olsa hem arilik belgemizden dolayı hem de A.B. Onaylı sertifikamızdan dolayı ayrı ayrı ilave destek verirlerdi. 2009 yılından itibaren maalesef bu destekleri kestiler.

Bakanlığımız baştan beri hiçbir ilave destek vermedi ne yazık ki. Oysa bugüne kadar daha farklı desteklemeler verilse idi bugün itibariyle onaylı işletmelerin sayısı 14 yerine 114 olabilirdi.

Ayrıca bu kalitedeki sütün miktarının artması yalnızca ihracat açısından değil kendi vatandaşımızın da tüketebiliyor olması açısından da önemlidir diye düşünüyorum.

Bakanlığımız süte verdiği litre başına 6 kuruşluk desteği, A.B. Onaylı işletmelere 56 kuruş olarak belirli bir dönem verse tüm işletmelerin bu belgeye sahip olmak için yarışa gireceklerine dair bahse girebilirim. Bu uygulamanın yanı sıra ihracata da destek verilerek sanayicimizin de rekabetçi fiyatlarla pazar payını arttırabilmesi sağlanmalıdır.

Bu uygulamalar bugüne kadar yapılabilseydi Türkiye’de süt fiyat istikrarsızlığı ve buna bağlı olarak et krizleri yaşanmazdı.

Sütün fiyatının baskılanarak bir yere varılamayacağını hala anlamamış gözüküyor yetkililer.

Bu hafta yine besilik hayvan ithalatına izin verildi. Sebep karkas et fiyatının 17 TL.’den 21 TL.’ye çıkmış olmasıdır. Yine içeride kesilecek hayvan kalmamasıdır.

Bu hayvanlar nereden gelecek ! tabii ki süt veren inekler doğuracak ta gelecek. O zaman süt üreticisini çaresiz bırakacak, bu işten vazgeçme noktasına getirecek ve anaç ineğini kesecek duruma getirmeyeceksiniz.

İki yıldır U.S.Konseyinde süt taban fiyatının süt yem paritesine uygun olarak belirlenmesini savunuyoruz, belgeler ve hesaplar koyuyoruz ama dinletemiyoruz.

Ekim ayında önümüzdeki altı aylık süt taban fiyatı belirleme toplantısı yapılacak. Belirlenecek fiyatın, bugün ki yem fiyatlarına göre 1.5 TL. / litre olması gerekmektedir.

Aksi takdirde biz yine her altı ayda bir ithalatı açar, ithalatı kapatırız.

İhraç eden değil ithal eden ülke olmaya ne yazık ki devam ederiz.

Sevgi ve saygılarımla,

 

 

Copyright © 2014 TUSEDAD Tum Hakları Saklıdır.