22/06/2017 tarihi itibariyle;  Buğday Yemlik 916 TL / ton, Arpa 875 TL / ton, Mısır 885 TL / ton, Buğday Kepeği 577 TL / ton, Yulaf  825 TL / ton, Soya Fasulyesi 1.350 TL / ton, 

NEDEN İTHALAT? | Nejat DEVECİ

NEDEN İTHALAT?

 

Ben size biraz geçmişi hatırlatarak yazıma başlamak istiyorum. Et üretiminde neden dışa bağımlı duruma geldiğimizi anlamamız açısından hafızamızı tazeleyelim.

Et Balık ve SEK’in özelleşmesiyle birlikte üretici spekülatif piyasa hareketlerine karşı korumasız kaldı.

 

2008-2009 yıllarında artan kuraklık nedeniyle yem fiyatları hızla yükselirken et ve çiğ süt fiyatları gerilemiştir.

 

Süt sanayicisinin daha fazla kazanma hırsı ile yurt dışından süpvanse edilmiş süt tozlarının ülkeye kontrolsüz bir şekilde hızla girmesi çiğ süt fiyatlarını yem paritesine göre son 30 yılın en düşük seviyesine çekmiştir.

 

2008-2009 yılında kuraklık nedeniyle artan yem fiyatlarının baskısına destekleme politikalarındaki değişikliklerde eklenince besi ve çiğ süt üreticileri ellerindeki anaç hayvanları kesmek zorunda kaldılar. Anaç hayvanların hızlı kesimine dikkat çekmek amacıyla TÜSEDAD gazetelere ilan vermişti. Bu verilen ilanların amacı hayvansal ürünlerde dışarıya bağımlı olacağımızı haber veriyor ve gerekli önlemlerin alınmasını istiyorduk.

 

Tüsedad olarak 6 sene önce yaptığımız uyarılar dikkate alınsaydı bu gün et ithalatçısı bir ülke durumuna düşmezdik.

 

Hayvan varlığımız nüfus ile doğru orantılı artmamaktadır.

 

Süt üreticileri çiğ süt üretiminden para kazanmaya başladıkları zaman yatırımlarını büyütürler ve hayvan sayılarında ciddi artışlar olur. Çiğ süt fiyatını yem paritesine göre bir fiyat belirlenip sürdürülebilir bir üretim planlanırsa besi için de ithalat yapmak zorunda kalmayız.

2008-2009 yılında uygulanan yanlış politikalar 2010 yılında ciddi hayvansal ürün ithalatına yol açmıştır. Buda üreticiye ciddi zarar verdi. Bu sene yapılacak ithalatı 2010 ile kıyaslarsak, üreticiye 2010 ithalatı kadar zarar vermeyecek gözüküyor.

 

Şu andaki karkas dana eti fiyatları 20-21 TL. aralığı olması gereken fiyattır. İthalatı gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Büyük kapasiteli besiciler bu ithalatta uzun vadede zararlı çıkacaklardır. Bu günkü karkas et fiyatlarına göre yapılacak ithalat 6 ay sonra piyasadaki et fiyatlarının maliyetlerin altına inmesine sebep olacaktır. Rusya’ya et ve et ürünleri ihracatı gerçekleşmezse büyük besiciler bu işten zarar görebilir. Yapılacak besilik dana ithalatı Avrupa üreticisini desteklemenin ötesine geçmeyecektir.

 

Aynı desteği ülkenin üreticisinin de hak ettiğini düşünüyorum.

 

                                                                                                                       

Copyright © 2014 TUSEDAD Tum Hakları Saklıdır.