22/06/2017 tarihi itibariyle;  Buğday Yemlik 916 TL / ton, Arpa 875 TL / ton, Mısır 885 TL / ton, Buğday Kepeği 577 TL / ton, Yulaf  825 TL / ton, Soya Fasulyesi 1.350 TL / ton, 

Değerli Dostlar, | N. Adnan YILDIZ

Değerli Dostlar,

Bildiğiniz ve tanıdığınız derneğimiz TÜSEDAD sektördeki ilk ve tek Sivil Toplum Kuruluşudur. Üyelerimizin tamamı AB ülkelerinde üretilen çiğ süte eşdeğer de üretim yapmaktadır. Bilgi ve teknolojiyi en iyi şekilde değerlendirmekte ve kullanmaktadır. Bunun doğal neticesi olarak ta verimlilik konusunda bir sıkıntımız yok.

Hal böyle olmasına rağmen biz para kazanamıyoruz !!!

Ürettiğimiz ürünü değer fiyatına pazarlıyamıyoruz, satamıyoruz. Kısacası, üretici temsilcilerine masada olmalarına rağmen figüranlık rolünden daha ötesi reva görülmüyor.

Çünkü ;

1) Üretici bugün ürettiği sütünü bugün satmak zorunda ( depolama-bekletme şansı yok)

2) Üretici temsilcileri Birlikler-Kooperatifler alacakları soğutma parasının peşinde. Bir çatı örgüt altında toplanmadığı için dağınık ve güçsüz.

3) Sütümüzün değer fiyatı budur ve altına satmıyoruz deme şansları yok, çünkü Birlikler ve Kooperatifler olarak ürettikleri hammaddeyi mamüle çevirme (katma değer yaratma) ve pazarlama konularına hiç kafa yormuyorlar.

4) Sanayici ne verirse uygundur tembelliği had safhada.

5) Birey olarak üreticilerin, kendilerini temsil eden Birlik ve Kooperatif yöneticilerine hesap sormaları sürpriz olur, toplum olarak zaten böyle bir alışkanlığımız yok.

6) Bakanlık temsilcileri masada olmalarına rağmen fiyatın belirlenmesi hususunda müdahil lmuyorlar, birinci nedeni serbest piyasa koşulları söylemi. Oysa, bu yanlış. Konuşulan ürün et ve süt olunca ve bu iki temel besin hammaddesi stratejik ürün olunca 1lt süt = 1,5 kg yem paritesinin geçerli olduğu gerçeğinin arkasında durulması gerekir. İkinci neden, üretici yaklaşık 1 milyon ise tüketici 75 milyon. Yani üretici üvey evlat, tüketici korunmalı.

7) Yukarıda saydığım gerçekler ve olumsuzluklar ışığında bakınca süt sanayicisinede kızmak haksızlık olur. Sebebi basit, onların hepsi özel sektör temsilcileri ve tek amaçlarıda para kazanmak. Tüm olumsuzlukların yeşermiş olduğu böyle bir ortamda sanayiciden İNSAF beklemek en azından saflık olur !!

Bir diğer konu, süt referans fiyatının belirlendiği USK ( Ulusal Süt Konseyi ) artık işlevini yitirmiştir. Bende derneğimizi temsilen USK toplantılarına katılıyorum, bu toplantılarda taraflar hep aynı sıkıcı argümanları tekrar ediyor. Üreticinin masaya koymuş olduğu maliyet hesapları ciddiye alınmıyor, kavga-gürültü içerisinde bir kör döğüşü sonucu sanayicinin dediği oluyor. Son toplantı tüm tarafları son derece rahatsız etmiştir ve bu toplantıların vakit kaybı olduğu ortak kanaatine varılmıştır.

 

GERÇEK;

1,05 tl/lt den sütümüzü satmaya mecbur bırakılmamız sektöre ZARAR veriyor . Bu fiyat üreticinin maliyetlerinin çok altındadır. Anaç hayvan kesimi hızla devam etmektedir. Örneklemek adına, sadece Trakya Bölgesinde ayda kesilen anaç hayvan sayısı 5,000 baş civarındadır.

TALEBİMİZ ;

Sn. Bakanımızın konuya müdahil olmaları ve süt için referans fiyatın belirlendiği Ulusal Süt Konseyinde SÜT-YEM PARİTESİNİN esas alınarak fiyat yapılmasının sağlanması hususudur. Bu toplantılara Yem Sanayicileri temsilcilerinin katılımıda katkı sağlıyacaktır.

Saygılarımla.

 

Copyright © 2014 TUSEDAD Tum Hakları Saklıdır.