22/06/2017 tarihi itibariyle;  Buğday Yemlik 916 TL / ton, Arpa 875 TL / ton, Mısır 885 TL / ton, Buğday Kepeği 577 TL / ton, Yulaf  825 TL / ton, Soya Fasulyesi 1.350 TL / ton, 

YAKLAŞAN 2015 | N. Adnan YILDIZ

YAKLAŞAN  2015

Sektörümüzün değerli paydaşları, sevgili dostlar, acısı-tatlısı ile Tanrının bizlere biçmiş olduğu toplam ömrümüzden 365 günü daha cömertçe silmiş bulunuyoruz. Güle güle 2014 ve hoşgeldin 2015 .

2014 yılında, sektör adına başarılı hamleler yapılabilmişmidir? Bence hayır! Geçtiğimiz yıllarda hangi konularda rahatsız olduğumuzu ifade etmeye çalıştıysak 2014 yılında da aynı konuları konuştuk. Başlıklar halinde sıralarsak;

-    Verimlilik,

-    Hijyen,

-    Bilim ve Teknolojiden Faydalanmak,

-    Soğuk Zincir,

-    Kalite ( bakteri yükü, somatik hücre sayısı, yağ ve protein değerleri ),

-    Kaliteli Kaba Yem Temini,

-    Taban Fiyat Oluşumundaki Kriterin Belirlenmesi.

Sıralamaya çalıştığım başlıkların bazılarında mesafeler kaydedildi ancak yeterli değil. Sektörümüzün özelliği , iyileştirmeleri yaparken bütün pencerelerden aynı anda bakabilmeyi ve gerekli tedbirleri bir bütün olarak alabilmeyi gerektiriyor. Ancak bu yolla etkili netice alabiliriz. Tabii, bütün iyileştirmeleride devletimizden beklemek de sürenin uzaması anlamına geliyor, sektör paydaşlarıda bu konuda üzerlerine düşen görevi, bazı fedakarlıklara katlanmaları gerekse bile, ülke menfaatini ön planda tutarak yerine getirmeli.

Üretici var olduğu sürece yem ve süt sanayiciside varlığını sürdürebilir. 2014 yılında sütümüz yıllık 18 milyon ton oldu diye övünüyoruz ancak içerisinde bulunduğumuz şu günlerde süt sanayicisi birbirilerinden süt çalabilmenin yarışı içerisine girmiş bulunuyorlar. Aslında süt yok !  Çok fazla sayıda süt veren inek kesime gidiyor !  Köylerde süt ciddi miktarlarda azaldı !  Sebebini birazdan kendi bölgemden (Trakya) örnek ile açıklamaya çalışacağım. Bu durumun önüne geçmenin tek yolu üreticinin sütünü " DEGER FİYATA " satabilmesi ile mümkündür.

Aralık ayı içerisinde USK'de üretici-sanayici ve kamu temsilcileri biraraya gelerek 2015 yılı ilk 6 ayı için geçerli olacak süt taban fiyatı tesbiti görüşmeleri yapılacak. Bu toplantıda, geçmiştende ders alarak, sanayicinin dediğim dedik çaldığım düdük anlayışından vazgeçmesi gerekiyor. Bu da ancak; SÜT - YEM paritesinin kabulü ile mümkündür. Dünya bunu böyle çözmüşse: 1lt SÜT = 1,5 kg YEM  bizimde bu noktada birleşmemiz şart.

Üretici evinin geçimini rahatca temin edebildiği sürece işine devam eder. Yukarıda da bahsettiğim gibi bizim bölgemizde (Trakya) genç kızlarımız evlilik teklifine " evet " demek için kasabada veya şehirde yaşama şartını öne sürüyor. Haklı da, genç kızlığı veya delikanlılığı döneminde annesini ve babasını gördü. Anne, sabahın köründe süt sağıyor, yem veriyor. Baba, gübre ile haşır-neşir oluyor veya tarlada. Bu zor çalışma koşullarına ve tempoya karşılık emeğin sömürüldüğünün, huzurun olamadığının farkında. Akşam seyredilen diziler veya haberlerde ise çok farklı, bambaşka bir dünya anlatılıyor. Doğal olarak bu gençler anne ve babalarının koşullarına razı olmak istemiyorlar. Asgari ücret olsun ama şehir olsun diyorlar. O anne ve babalar bugün 50' li yaşlardalar, belki bir 10 sene daha bu zorlu koşullarda tarım ve hayvancılığı borç-harç sürdürmeye gayret ederler. Sonrasında, bedenleride bu işi bırakmaları gerektiğini onlara dikte ettirecek.

Yaklaşan büyük tehlikenin farkına varmamız hepimizin faydasına.

Sağlık, mutluluk, başarı ve bol kazançlı bir 2015 yılı temenni ediyorum.

 

Saygılarımla, 

Copyright © 2014 TUSEDAD Tum Hakları Saklıdır.