22/06/2017 tarihi itibariyle;  Buğday Yemlik 916 TL / ton, Arpa 875 TL / ton, Mısır 885 TL / ton, Buğday Kepeği 577 TL / ton, Yulaf  825 TL / ton, Soya Fasulyesi 1.350 TL / ton, 

ÇİĞ SÜT TABAN FİYATI | Nejat DEVECİ

 

ÇİĞ SÜT TABAN FİYATI

 

Çiğ sütte taban fiyatı belirleme süreci yeniden başlıyor.

Ulusal Süt konseyinin topladığı taraflar Aralık ayı içersinde Ankara’da çiğ süt taban fiyatı pazarlığı yapacaklar.

Oyuncular aynı, figüranlar aynı, tiyatro sahnesi aynı, oynanan oyun da aynı olunca, bu iş kabak tadı vermeye başlıyor. Artık bu oyunu sahneden kaldırma zamanı gelmiştir. Her üç ayda veya altı ayda bir çiğ süt taban fiyatı belirlenmesi için kör döğüş yapmaya gerek yok.

Saatlerce konuşulup sonuç çıkmayan toplantılar, ertesi güne kalıp tekrar görüşmeler, bu gün olmadı düşünelim, haftaya görüşelim diye uzayıp giden pazarlıklar bir süre sonra yıldırma politikalarına dönüşüyor. Taraflar bir sonraki hafta toplantı diyerek süreç uzayıp gidiyor.

Maliyetlerimizin en büyük kısmını oluşturan kaba yem ve kesif yem (besleme) fiyatlarıdır. Sanayicinin gözü artan yem maliyetlerini görmek istemez. Market fiyatlarını arzu ettikleri gibi çıkarıp, indirme haklarını kendilerinde görürken üreticinin böyle bir hakkı olduğunu  kabul etmezler.

Durum böyle oluncada üretici pazarlık sürecinde dilenci konumuna düşüyor. On kuruş verin, olmadı beş kuruş verin muhabbetleri bitmiyor. Hakem görevi yapan ve üreticinin yanında durması gereken kamu tarafı ise konuşmuyor, duymuyor, görmüyor yani kısacası müdahil olmuyor.

Masa başındaki üretici birliklerinin çoğunun derdi üreticiden çok, birlik komisyonları ve birliklerin ayakta kalabilmesi.

Durum böyle olunca sonuç çıkmayan, sinir harbine dönen bir sürü gereksiz toplantı oluyor.

Artık bu işi düzene koyma zamanı gelmedimi dersiniz?

Çiğ süt taban fiyatı için daha önce hazırlanan algoritma sanayici tarafından kabul görmedi.

Bu işi basite indirerek her kesimin kabul edebileceği bir yem-çiğ süt paritesine bağlamak gerekir. Üretici için bir paritenin oluşmasının ciddi avantajları olacaktır.

Şu anda biz sütümüzü önümüzdeki ay kaç paraya neye göre vereceğimizi kestiremiyoruz. Bu durumda ödemelerle ve yatırımla ilgili bir planlama yapamıyoruz. Kullanıdığımız kredileri ödeyip, ödeyemeyeceğimiz bile belli değil.

Çiğ süt üretiminin sürdürülebilir olması için mutlaka bir yem-süt paritesine bağlanmalıdır. Biz de üretici olarak önümüzü görüp, uzun vadeli planlar yapabilmeliyiz.

Bakanlığımızında bunun için gerekli çabayı göstereceği inancını kaybetmek istemiyoruz.

Verilen desteklerin yapılan ithalatların yani kısacası bu milletin parası buharlaşmadan üretime katkı sağlanmalıdır.                                                                                                              

Biz hayvan ve hayvansal ürünler ithal ederek ihracatçı ülkelerin üreticisine destek verirken içerdeki üreticimizi cezalandırmış oluyoruz. Global dünyada ancak üretirseniz varsınız. Teknoloji, makine, araba, enerji üretemiyoruz. Elimizdeki tarım ve hayvancılığın kıymetini bilelim.

 

                                                                                 

 

Copyright © 2014 TUSEDAD Tum Hakları Saklıdır.