22/06/2017 tarihi itibariyle;  Buğday Yemlik 916 TL / ton, Arpa 875 TL / ton, Mısır 885 TL / ton, Buğday Kepeği 577 TL / ton, Yulaf  825 TL / ton, Soya Fasulyesi 1.350 TL / ton, 

DEĞERLİ SEKTÖR PAYDAŞLARI, | N. Adnan YILDIZ

 

DEĞERLİ SEKTÖR PAYDAŞLARI,

Bildiğiniz gibi Aralık 2014?de süt taban fiyatını (referans fiyat) belirlemek üzere Ulusal Süt Konseyinde taraflar biraraya geldi. Derneğimizi temsilen geçtiğimiz yıllardaki USK toplantılarının tamamına katıldım. Bana göre kör döğüşünü andıran, mantığın kabul edebileceği hiçbir hesaba dayanmayan, tartışmalar her seferinde süt üreticisinin mağduriyeti ile sonuçlandı. Nitekim Aralık 2014?de 2015 yılı ilk 6 ayı için belirlenmesi gereken süt taban fiyatı belirlenemeyince üretici 3 ay daha aynı fiyattan sütünü satmaya mecbur bırakıldı. Şimdi, Mart sonu itibariyle tekrar biraraya gelinecek ve aynı kör döğüşü yaşanacak.

Üreticinin ;

 -Aylık giderleri içerisinde yem hammadde fiyatlarının % 65-70 olduğunu söylemesi

-Yem sanayicisinin % 40? lara varan mertebelerde ithal ürüne (dövize endeksli) bağımlı olduğunu söylemesi

-Dövizin 1$=2.50 tl olduğunu ifade etmesi,

-Yıllık enflasyona dikkat çekmesi, Maalesef sanayici tarafının tek cümle ile ?Ürünümüzü Satamıyoruz, İhracat Yapamıyoruz? demesi ile tüm yükün üreticinin sırtına kalması için yeterli olabiliyor. Hemde insafsızca !

Bu noktada, çözümün devlet eliyle yapılması gerekliliğine inananlardanım. Başka bir ifade ile devletin hakem rolünü mutlaka ama mutlaka yerine getirmesi gerekliliğine de inananlardanım. Nüfusu 75 milyona dayanmış olan ülkemizde süt ve süt ürünlerinin nihai tüketiciye ucuza ulaştırılması hedefinde, paydaş olan süt sanayicisi ve perakendecilerin karlarından hiç fedakarlık yapmamalarına izin vererek, tüm yükün süt üreticisinin omuzlarına yüklenmemesi konusunda devletimizin hakemliğini bekliyoruz.

Evet , süt üreticisi bu konuda devletimizin konuya müdahil olmasını beklemektedir. Konu acildir ve 2010 yılında yaşanan dişi materyal kesimine hızla yaklaşılmaktadır.

Özetle, hep beraber yaşadığımız (Et ve Süt krizi) olumsuzluklardan ders almamız gerekiyor diye düşünüyorum.

SAYGILARIMLA?

 

   
Copyright © 2014 TUSEDAD Tum Hakları Saklıdır.