22/06/2017 tarihi itibariyle;  Buğday Yemlik 916 TL / ton, Arpa 875 TL / ton, Mısır 885 TL / ton, Buğday Kepeği 577 TL / ton, Yulaf  825 TL / ton, Soya Fasulyesi 1.350 TL / ton, 

DAHA DA DAVOS’A GİTMEM ! | Atilla CELEP

DAHA DA DAVOS’A GİTMEM !

Yönetim Kurulu Başkamız Adnan Bey, USK toplantılarına katılmama kararını 6 ay önce vermişti. Ancak Derneğimiz adına temsil boşluğu olmasın diyerek bendenizi görevlendirdi.

24 Haziran 2015 günü yapılan USK toplantısına katıldım. Toplantıda, tüm üretici temsilcileri olarak çok kararlı bir şekilde ve gerekçelerini açıklayarak en az % 12 zam talebinde bulunduk.

 Üreticileri temsilen USK Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Ahmet Ertürk söz aldı; Mart ayında yapılması gereken USK toplantısının nasıl ertelendiğini açıkladı. Sanayicilerin toplantının Haziran’a ertelenmesi ve taban fiyata en az 15 kuruş zam vereceklerine dair söz verdiklerini, bu yüzden Haziran’a kadar beklediklerini belirtti. Sanayiciler ise böyle bir söz vermediklerini, hatta aralarında böyle bir görüşmenin geçmediğini belirttiler. Bu durumda, Ahmet Ertürk başta kendisini ve tüm üreticileri, kandırılmış olmasından dolayı çok rahatsız oldu.

Daha sonra USK Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Muhittin Özder söz alarak 1 litre süt maliyetinin 1,01 TL’ye yükseldiğini, en azından enflasyon oranında artış yapılması gerektiğini söyledi.

En son Hayvancılık Genel Müdürü Sn. Mustafa Kayhan, bu kadar destekleme yaparak bir noktaya getirdikleri sektörümüzün zarar göreceğini ve fiyat artışının olması gerektiğini vurguladı.

Ancak ne söylenirse söylensin sanayiciler son derece duyarsız bir şekilde, her söylenene kulaklarını tıkayarak hep bir ağızdan, herzamanki gibi, mal satamadıklarını ve zam yapamayacaklarını koro halinde söylediler.

Bunun üzerine Hayvancılık Genel Müdürü Sn. Mustafa Kayhan sinirlenerek toplantıyı terk etti ve bir daha ben sizin toplantılarınıza gelmem dedi.

Bende Başkanımızın 6 ay önce verdiği kararın ne kadar doğru olduğunu bir kez daha anladım ve içimden ‘’ daha da davos’a gelmem ‘’ dedim.

Biz üreticiler orada sadece figuranlık yapıyoruz. Sanayici ne dilerse ne isterse o oluyor. Bakanlık yetkilileri de sanki acizmiş gibi seyirci kalıyorlar.

Halbuki  devlet otoristesi; ‘’ ben bu kadar destek verdiğim bir sektörün çöküşüne müsaade etmem, şimdi talimat veriyorum 4 bölgede süt tozu fabrikası kurduruyorum ve bundan sonra herkim süt tozuna ihtiyacı varsa gelsin benden alsın süt fiyatıda 1,30 TL / Lt’dir. ‘’ dese.

Ayrıca ‘’sanayicilerin ihracatına da destekleme veriyorum ‘’ dese. Bu konu anında çözülür.

Devlet bu işi yapmak istemiyorsa üretici örgütlerinden birine bu görevi verebilir. Bu örgüte destek verir, kurdurur. Böylece Devlet ticaret’e bulaşmamış olur.

Artık USK toplantılarının bir anlamı kalmadığını düşünüyorum ve acilen yeni bir yapılanmanın gerekli olduğunu ısrarla belirtmek istiyorum.

 

Saygılarımla

 

Sütünüz bol olsun

Copyright © 2014 TUSEDAD Tum Hakları Saklıdır.