22/06/2017 tarihi itibariyle;  Buğday Yemlik 916 TL / ton, Arpa 875 TL / ton, Mısır 885 TL / ton, Buğday Kepeği 577 TL / ton, Yulaf  825 TL / ton, Soya Fasulyesi 1.350 TL / ton, 

Degerli Dostlar, | N. Adnan YILDIZ

Degerli Dostlar,

2015 yılı hem sektörümüz hemde ülkemiz için zor bir yıl oldu. Herşeye rağmen sağlıklı ve ayakta kalabilenlerden olduğumuz için umutla önümüze bakmalıyız diye düşünüyorum.

Aralık ayının son günlerinde yapılan USK toplantısında, tüm olumsuzluklara rağmen, 18 aydır değişmemiş olan süt taban fiyatı 2016 yılı ilk yarısı içinde hiç zam almadı. Hatta, sanayici tarafı konuyu tartışmaya bile açmaktan imtina ettiler. Üretici temsilcisi olan Birlik ve Kooperatif başkanlarımızda maalesef, sanayicinin düşürme eğilimine girdiği kalite primlerinin ( soğutma piriminin ) telaşı içerisinde kendi dertleri ile meşgul oldular. Dönem dönem  yazılarımda ata sözleri  ve deyimleri kullanmayı seviyorum ve yazıyorum da. Çünkü o sözler geçmişin tecrübelerinden damıtılmış özet ifadeler oluyor. Yukarıda bahsettiğim son USK toplantısına uyacak ve de üreticiye söylenecek söz; " Toplumlar layık oldukları ve hak ettikleri muameleyi görürler." Evet üretici arkadaşlarım, temsilcilerinizi doğru seçmesini bilemediğiniz sürece, hakkınızı aramayı " HAK " olarak görmediğiniz sürece bu yönetim şekline katlanacaksınız.

2016 yılında Bakanlığımızın, sektörümüz için doğru ve hayırlı kararlar alacağına inanıyorum. Sebebi, geçtiğimiz bir ay zarfında yaşadıklarım.

1 Kasım 2015 seçimleri neticesinde yeni bir hükümet kuruldu ve Bakanımızda değişti. Bu değişikliğin, Sn. Bakanımızın sektör dışından olması nedeni ile sektöre etkisinin nasıl olabileceğini hayal etmeye çalışırken Dernek olarak yoğun bir çalışma temposu içerisinde bulduk kendimizi.

Bir ay gibi kısa bir süre içerisinde dört ayrı toplantıya derneğimiz Tüsedad Bakanlığımız tarafından davet edildi. Bu davetlerin ilk ikisinde Sn. Bakanımızın kendisi de bulundu. Dertlerimizi dinledi, not aldı ve sonrasında bizlerden problemlerin çözümü için önerilerimizin tesbit edilmesini ve bu amaçla çalışma komisyonları kurmamızı, sonuç raporunun da "ACİL " olarak kendisine iletilmesi talimatını verdi.

Evet, bu bir aylık çalışma süresi içerisinde benim edindiğim intiba; Sn. Bakanımızın dinleyen, çalıştıran, çözüme odaklı ve hızlı hareket etmesini seven birisi olduğudur. İşte bu nedenlerden dolayı Bakanlığımızın sektörümüz için doğru kararlar alacağı umudunu taşıyorum.

Bu vesile ile, Bakanımız Sn. Faruk Çelik beye derneğimiz Tüsedad adına " Aramıza Hoş Geldiniz " diyoruz.

 

Saygılarımla.

Copyright © 2014 TUSEDAD Tum Hakları Saklıdır.