22/06/2017 tarihi itibariyle;  Buğday Yemlik 916 TL / ton, Arpa 875 TL / ton, Mısır 885 TL / ton, Buğday Kepeği 577 TL / ton, Yulaf  825 TL / ton, Soya Fasulyesi 1.350 TL / ton, 

Hayvancılık Sorunlarını Çözme Komisyonu... | Ali Ekber YILDIRIM

Hayvancılık Sorunlarını Çözme Komisyonu...

Daha önce de yazdığımız gibi, tarımda bir dönem kapandı. Aralıksız 10 yıl süre ile Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yapan Mehdi Eker, 7 Haziran seçiminden sonra  kurulan seçim hükümeti ile görevden ayrıldı. Yerine Bakan Yardımcısı Kudbettin Arzu geldi.1 Kasım'da seçimin tekrarlanmasından sonra kurulan 64. Hükümette ise bakanlık görevine Faruk Çelik getirildi.

Faruk Çelik, göreve geldiği günden beri farklı bir anlayışla bakanlık yapacağının sinyallerini verdi. Bunun en somut örneğini de hayvancılık konusunda gösterdi. Göreve geldikten sonra öncelikle bürokratlarından ayrıntılı olarak bilgiler aldı. Sonra sektör temsilcileriyle buluşarak onları dinledi. Telefon numarasını vererek  belli bir saat diliminde yine hayvancılık ve özellikle süt üreticilerinin sorunlarını dinledi, önerilerini aldı. Yakında bölge toplantıları ile alana inerek üreticilerin sorunlarını yerinde ve birinci ağızdan dinleyecek.  Kendi kadrosunu oluşturacak ve sonra da yol haritası belirleyerek kamuoyuna açıklayacak.

Bütün bu gelişmeler bakanlıkta yeni bir dönemin başladığını gösteriyor. Bu yeni dönemde, "her şeyi en iyi ben bilirim" yada "ben yaptım oldu"  anlayışından katılımcı bir yönetim anlayışına geçişin işaretleri var.

Sorunları çözme komisyonu

Sektör temsilcileriyle yapılan toplantılardan sonra,  Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık sektöründe 15 başlık altında toplanan sorun alanlarını hızlı bir şekilde çözüme kavuşturmak için bir komisyon oluşturulacağını açıkladı. Bu komisyonda bakanlık,kooperatif ve birlik temsilcileri, sanayiciler,üreticiler,sivil toplum örgütlerinin temsilcileri yer alacak. Önceliklere göre sorunlar bu komisyonda ele alınacak ve çözümü için çaba gösterilecek.

Bu komisyonun ve bakanlığın sorunları doğru tespit ederek doğru çözümler üretebilmesi için öncelikle ellerindeki verilerin doğru olması gerekiyor. Hayvancılıkla ilgili veriler ne yazık ki güvenilir değil. Bu nedenle ülke genelinde küçükbaş  ve büyükbaş hayvan sayımı yapılacak.

Destekler yeniden düzenlenecek

Yapılan toplantılarda ve açıklamalardan anlaşıldığı kadarıyla hayvancılıkta atılacak bir başka önemli adım desteklerin yeniden düzenlenmesi olacak. Hayvancılık destekleri konusunda Bakan Çelik'in açıklamaları özetle şöyle: "Hayvancılık alanında çok yaygın destekler var. Bu destekler nerede, nasıl, ne kadar konusunun bir kez daha kafamızda netleşmesi gerekiyor. Yetiştirici mi, besici mi, destek oranları nasıl ele alınmalı. Verimlilik, hayvan hastalıkları ile mücadele konuları ele alınmalı."

Çelik, sık değişen destek politikalarının daha kalıcı, daha uzun süreli destek politikalarına dönüşmesi ve üreticilerin daha uzun vadeli planlama yapabilmesi için ilkelerin konulması konusunda sektör temsilcileriyle uzlaşıya vardıklarını anlattı. 

Bu açıklamadan da anlaşılacağı üzere hayvancılık destekleri yeniden ele alınacak. Destekleme bütçesi düşürülmeden, aynı bütçeyle daha etkin bir destekleme yapılacak. Hem üreticiyi koruyacak  hem üretimi  ve verimliliği  artıracak düzenlemeler yapılması bekleniyor.

Örgütlerin görev ve yetkileri netleşecek

Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in açıklamalarından edindiğimiz bir başka izlenim, hayvancılık alanında faaliyet gösteren birlikler, kooperatifler ve diğer örgütlerle ilgili de bir düzenleme olacağı yönünde. Örgüt karmaşası nedeniyle görev ve yetkilerde de büyük karmaşa yaşanıyor. Bu örgütlerin alanları yeniden belirlenecek.

 

                                       Hayvan hastalıklarıyla mücadele

 

Bakan Faruk Çelik göreve gelir gelmez, daha tarımı ve bakanlığı tanımaya çalışırken deyim yerindeyse "Şap Hastalığı" bombasını kucağında buldu. Eylül ayında ilk olarak Van'da görülen Şap Hastalığı ülke geneline yayıldı. Hastalıktan ari Trakya Bölgesi hariç ülkenin neredeyse tamamı karantinaya alındı. Daha önce Türkiye'de görülmeyen Nepal Şap'ı olarak adlandırılan virüs için aşı üretilerek dağıtıldı. Et ve sütte ciddi verim düşüklüğü yaşanırken, çok sayıda genç hayvan ölümü gerçekleşti. Hastalığın yayılması sektörün geleceğini de olumsuz etkiledi. Bu yeni dönemde hayvan hastalıklarıyla mücadele, buzağı ölümlerinin azaltılması gibi bir çok konumda daha etkin çalışmalar yapılacak.

 

                                    Çiğ süt fiyatı daha ne kadar sabit kalacak?

 

Bakanlıkta yapılan ve saatlerce süren toplantılarda en çok tartışılan konulardan birisi çiğ süt referans fiyatı oldu. Bilindiği gibi, Temmuz 2014'ten beri referans fiyatı litre başına 1 lira 15 kuruş olarak sabit tutulan çiğ süt fiyatı 2015'te hiç artmadı. Ulusal Süt Konseyi, Aralık ayı sonundaki toplantısında 2016'nın ilk 6 aylık döneminde de fiyatın 1 lira 15 kuruş olarak uygulanacağını ilan etti. Yani Temmuz 2014'ten Temmuz 2016'ya kadar tam 2 yıl sabit fiyat uygulanıyor olacak. Bildiğimiz kadarıyla Türkiye'de 2 yıl boyunca fiyatı artmayan ürün yok. Üstelik, başta yem olmak üzere bir çok girdi fiyatı artarken, çiftçinin çiğ süt fiyatının sabit tutulması sadece ekonomik kurallara değil, insani,vicdani kurallara da aykırı.

 

Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, sektör temsilcileriyle  yaptığı toplantılarda, telefonla sorunları dinlerken, çiğ süt fiyatı öncelikli olarak dile getirildi. Hatta Bakan Faruk Çelik, o toplantıların birinde 17 aydan beri çiğ süt referans fiyatının artırılmaması nedeniyle üreticinin mağdur olmaması için çiğ süt priminin 9 kuruşa çıkarıldığını söyledi. Primdeki bu artıştan sonra, bazı bölgelerde fiyat düşürüldü. Sanayiciler süt almama tehdidinde bulundu.

 

Süt tozuna ilave destek isteniyor

Süt sanayicileri Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ile görüştükten sonra Bakanlıkta Hayvancılık Genel Müdürü Mustafa Kayhan başkanlığında bir toplantı yaptılar. Bu toplantıda süt tozu ihracatında bir tıkanma yaşandığını, tıkanmanın aşılması için desteklerin arttırılması ya da diğer süt ürünleri ihracatının da desteklenmesi gerektiğini belirten sanayiciler, “Hem Rusya pazarındaki olumsuz gelişmeler, hem de süt tozunda fiyatımızın dünya fiyatlarından yüksek kalması nedeniyle stoklarımız şişmiş durumda. Şu anda üretici mağdur olmasın diye süt alınıyor. Yılbaşı sonrası süt alınmazsa, hayvanlar kesime gider, 2009 öncesine döneriz” uyarısında bulundu.

Toplantıda, kotaların kalkması nedeniyle Avrupa Birliği’nin ihraç pazarında daha etkin hale gelmesi ve Rusya pazarındaki gelişmeler nedeniyle, yılın ilk 10 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre süt ürünleri ihracatında yüzde 23’e yakın bir düşüş yaşandığı kaydedildi.

Özetlersek, tarım ve hayvancılıkta yeni Bakan ile yeni bir dönem başladı. Bir çok politika ve uygulamada değişiklikler olacak. Fakat, çiğ süt referans fiyatında bir değişiklik yok. Hayvancılıkta bir çok sorunun çözümü çiğ süt üretiminin ve fiyatının  sürdürülebilirliğine  bağlıdır. İki yıl sabit fiyatla üretimin sürdürülebilmesi çok zor. Bunun faturası ağır olacak.Bu nedenle yeni dönemde  üreticinin üretimi sürdürebilecek istikrarlı bir politikaya ihtiyaç var.

 

 Ali Ekber YILDIRIM

DÜNYA Gazetesi Tarım Yazarı

www.tarimdunyasi.net

 

Copyright © 2014 TUSEDAD Tum Hakları Saklıdır.