22/06/2017 tarihi itibariyle;  Buğday Yemlik 916 TL / ton, Arpa 875 TL / ton, Mısır 885 TL / ton, Buğday Kepeği 577 TL / ton, Yulaf  825 TL / ton, Soya Fasulyesi 1.350 TL / ton, 

2016’DAN UMUTLUYUZ! | Nejat DEVECİ

 

2016’DAN UMUTLUYUZ!

 2015 Yılı sütü üreticisi için zor bir yıl oldu. Hastalıklarla mücadelenin ön plana çıktığı 2015 yılında artan maliyetler karşısında çiğ süt fiyatının sabit kalması üreticiyi bitirme noktasına getirdi. Hastalık ve fiyat baskısına dayanamayan bir çok çiğ süt üreticisi hayvanlarını kesime yollayıp, kapatmak zorunda kaldı.

Butün umutlarımızı yeni Tarım Bakanımız Sayın Faruk Çelik ve ekibi ile birlikte 2016 yılına taşıdık.

Başta Sayın Ali Koyuncu olmak üzere çok büyük özveri ile çalışan yeni bakanlık kadrosundan 2016 yılı içinde ülkemizin hayvancılığı ve tarımı için iyi işler yapacaklarına inanıyoruz. Bakanlık içindeki çalışmalarımızda da gördük ki çiğ süt üreticisi sürdürülebilir bir üretim yapması için ciddi çaba harcanmaktadır. Umarım bu harcanan çabalar boşa gitmez.

2016 yılına girerken çiğ süt üreticisi için temel sorunun çiğ süt taban fiyatından kaynaklandığından bahsetmek istiyorum.

Para kazanamayan üretici karşılaştığı sorunlarla mücadele edemediği gibi hayvanlarınıda maddi imkansızlıklardan iyi besleyememektedir. Yeterli beslenmeyen ve bakımları yapılamayan hayvanlar daha büyük sorunları beraberinde getirmektedir.

Üretici ürettiği çiğ sütten para kazanırsa;

1-      Gerekli ekipman ve makine alımı yapar.

2-      Modernizasyonu gerçekleştirir.

3-      Hayvan refahını sağlar.

4-      Gerekli testleri ve aşıları yaptırarak hastalıklardan daha iyi korunur.

5-      Kaba ve kesif yemini kendi üretmeye başlar.

6-      Daha kaliteli ve daha hijyen üretim yapma imkanı doğar.

7-      Eğitimli ve kaliteli iş gücüne sahip olur.

8-      Banka kredilerinden ve faizlerden kurtulur.

9-      İyi sperma kullanarak hayvan ıslahı açısından katkıda bulunur.

10-  Çiğ süt üretmek sürdürülebilir bir üretim modeli haline gelir. Buda ufak işletmelerin büyümesi demektir. Ölçek sorunu ortadan kalkar.

11-  Hayvan sayılarında ciddi artışlar olacağından karkas et üretimi de artar.

Sonuç olarak üretici çiğ süt üretiminden kazanç sağlamalıdır. Bulunduğumuz durumda  bu imkansızdır. Sorun bellidir. Çiğ sütü üretim maliyetlerinin altında satarak üretici zarar etmektedir.

Sorunun ortadan kalkması için yapılması gerekenler çok net.

1-      Arz fazlası süt var diye Bakanlığımız tarafından süt tozu ve okul sütü yaptırılarak çiğ süt piyasadan çekilirken diğer tarafta ipart-Kırsal kakınma ve Ziraat Bankası aracılığı ile yeni çiftlikler kurulması sağlanarak arz yaratılmaktadır. Bu kısır döngü düzenlenmeli.

2-      Yeni çiftlik kurulması için harcanan kaynakların mevcut işletmelerin sağlıklı çalışması için kullanılmalıdır.

3-      Süt tozu teşviği kesinlikle sanayiciye direk verilmemeli. Sanayiciye bunun yerine ihracat desteği verilmelidir.

4-      Arz fazlası için Et ve Süt kurumu görevlendirilmeli ve süt tozu yapımı ESK tarafından piyasaya yaptırılarak çekilmeli.

5-      ESK tarafından yaptırılan süt tozu buzağı maması yapımında kullanılmalı, bunun içinde buzağı mamasının ülkemizde yapılması için ciddi ve uzun vadeli teşvikler verilmeli.

6-      UHT sütlerin içine konan su miktarı yıllık 200.000 lt. üzerindedir. Gıda kodeksi uygulamalı UHT’lerin içine konan sıvının tamamının süt olması sağlanmalıdır.

 

Yukarıda saydığım önlemler yeni Tarım Bakanımız tarafından gözardı edilmeyeceğini düşünüyorum. Aksi takdirde üreticiye verilecek her destek  devletin ve milletin kaynaklarını boşa harcamaktan öteye geçmeyecektir.

 

Nejat DEVECİ

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2014 TUSEDAD Tum Hakları Saklıdır.