Bilgi Bankası
Basında TÜSEDAD TÜSEDAD DERGİSİ Hayvancılığa Başlarken Barınaklar Sürü Yönetimi Hayvan ve Sürü Sağlığı Besleme Süt ve Sağım Teknolojileri Yemler ve Yem Kaynakları Desteklemeler ve Krediler TÜSEDAD-AB Projesi
İnceleme Konusu
Ali Ekber Yıldırım'ın Kaleminden - Et sektörünün geleceği…
Dünyada 7 milyarı aşan nüfus ve bunun yaklaşık 1 milyarının açlıkla karşı karşıya olması tarım ve gıdanın önemini daha da artırıyor. Bu nedenle geleceğe ilişkin tahminler ve bu çerçevede yapılan çalışmalar büyük ilgiyle izleniyor.

Tüm İnceleme Konuları
Haftanın Yazısı
Ali Ekber YILDIRIM
"Elektrik borcunu ödemeyen çiftçiye destek yok"
Bakanlar Kurulu’nun 9 Mart pazar günü Resmi Gazete’de yayınlanan kararına göre elektrik borcu olan çiftçiler bu borcunu ödeyinceye kadar devletin tarım desteklerinden yararlanamayacak.

Tüm yazılar
Anket

Et ithalatı hakkında ne düşünüyorsunuz?

 İç piyasayı dengeliyor.
 Yerli üreticiyi bitirdi.
 Türkiye'nin ithalata ihtiyacı var.


Tüm Anketler
ÜRETİCİ SÜT FİYATLARI
TUSEDAD'dan Haberler Arşivi

Son zamanlarda katıldığım toplantılarda, bilhassa sektörden olmayan ekonomist veya bilimsel konuşmalarda Türkiye’deki çiğ süt fiyatının incelenirken dünyadaki diğer bazı ülkelerin çiğ süt fiyatları ile mukayesesinin yapıldığını gözlemlemekteyim.
73366. kez gösteriliyor.

ÜRETİCİ SÜT  FİYATLARI

Son zamanlarda katıldığım  toplantılarda, bilhassa sektörden olmayan ekonomist veya bilimsel konuşmalarda Türkiye’deki çiğ süt fiyatının incelenirken dünyadaki diğer bazı ülkelerin çiğ süt fiyatları ile mukayesesinin yapıldığını gözlemlemekteyim. Yapılan bu kıyaslamalarda Türkiye’deki çiğ süt fiyatından daha düşük fiyata sahip Yeni Zelanda, Uruguay, Arjantin gibi ülkelerinde olduğu görülmektedir. Bu ülkelerle çiğ süt fiyatlarının mukayese edilmesi doğru değildir. Çünkü bu ülkelerde süt sığırcılığı tamamıyla meraya dayalı olup, yem maliyeti yok gibidir. Ayrıca hayvanlar yaz kış otlaklarda olduğundan ahır gibi sabit yatırım masrafları da olmamaktadır. Veteriner arkadaşımız Can Baklacı ve Zooteknist arkadaşımız Erhan Gökdemir ‘ in daha 10 gün evvel bu ülkelerde yapmış oldukları araştırma gezisindeki izlenimlerini dinlediğimde ve getirdikleri fotoğrafları incelediğimde bu ülkelerdeki çiftçilerin yemleme, bakım, yatırım gibi konularda maliyetin neredeyse 0 olduğunu bir kere daha  gördüm . Kısaca atasözümüzdeki gibi “SALDIK ÇAYIRA MEVLAM KAYIRA”  sistemi sayesinde günde ortalama 15 litre süt verimi olsa bile bunun neredeyse tamamı çiftçiye kar kalmaktadır.

Bir diğer taraftan da AB ülkelerindeki çiğ süt fiyatları ile Türkiye’deki çiğ süt fiyatları mukayese edilmektedir. AB ülkelerinde son bir yılda süt fiyatının ortalaması 20,2-38,6 Avro/100kg arasında değişirken ülkemizde bu değer 22,2-30,4 Avro/100kg olarak gerçekleşmiştir. Görüldüğü gibi ülkemizdeki çiğ süt fiyatları AB ülkelerindeki çiğ süt fiyatlarına  yakın değerler  göstermektedir. 

Bu sonucu gören sektör harici veya henüz sektöre girmeye hazırlanan yatırımcılar, Türkiye’de  Süt İnekçiliğini diğer ülkelerle mukayese ettiğinde,  karı  yüksek bir işmiş gibi  göreceklerdir.

İşin aslı ise maalesef  böyle  değildir. Çünkü  Türkiye’de  süt hayvancılığında  bilhassa yem girdilerimiz mukayese edilen ülkelerden çok daha yüksektir. Çiğ sütün çiftçiye kar sağlayıp sağlamadığına bakmanın en basit yolu yem fiyatının süt fiyatına olan oranıdır. Dünyada bu değerin minimum 1,5 olması istenir. Eğer bu değerin altındaysa çiftçinin durumu zorda demektir. Türkiye’de bugünkü fiyatlarla 1 kg süt satarak 1 kg konsantre yem  bile alınamamaktadır. Bu da durumun vahim olduğunun bir göstergesidir.


Yem dışındaki maliyetlere baktığımızda ise yine dünyanın en pahalı  mazotunu , elektriğini ,telefonunu  vs kullandığımız gerçeği göz ardı edilemez. Türkiye’deki mazot fiyatları ABD’deki fiyatların 2,5, Yunanistan’daki fiyatların ise ortalama 2 katı düzeyindedir. Bugünkü ortalama fiyatlarla çiftçinin 1 litre mazot alabilmesi için ortalama 7 kg mısır ve yine 1 litre mazot alabilmesi için 6 kg buğday satması gerekmektedir.

Çiğ süt fiyatı ile markette satılan 1 kg paketlenmiş, işlenmiş  süt  fiyatını mukayese ettiğimizde  yine  büyük bir fark ortaya çıktığını görüyoruz.  AB ülkelerinde  marketteki süt fiyatı çiğ süt fiyatının  genelde  1,5 katı olurken Türkiye’de  bu oran 3 kata kadar çıkan fiyatlarla tüketiciye  ulaşmaktadır. Bu farkın nereden geldiğini ise sanayici  arkadaşlarımızın açıklamaları gerekmektedir. Herhalde onlarında kendilerine göre haklı sebepleri vardır.

Türkiye’deki  çiğ süt fiyatları ile  dünyadaki  çiğ süt fiyatları  mukayese edilirken ülke  şartları, yapılan süt sığırcılığının  sistemi ve süt inekçiliğinde rasyon hazırlamada olmazsa olmazlardan olan  kaliteli kaba yem, silaj, mısır, arpa, soya gibi yem kaynaklarının  fiyatlarının da mukayese edilmesi gerekir. Örneğin ABD’de tonu ortalama 180$ (250 YTL) olan mısırın ülkemizdeki fiyatı ise ortalama 400 YTL’dir. Bu değerler aradaki farkı açıkça göstermektedir.

Sonuç olarak süt sığırcılığının kolay bir iş olmadığı ve  günümüzde  bu işin bıçak sırtında olduğu bilinmelidir. İşletmelerimiz bu hususları göz önüne alarak konuya çok daha dikkatlice eğilmeli ve profesyonel yardımların gerekliliğini göz ardı etmemelidir. Bu bağlamda aramızdaki bilgi ve tecrübe alış verişini arttırmak hepimizin yararına olacaktır. İşletmelerde karlılığı sağlama amacı güden derneğimiz bu konuda fayda sağladığını düşünmekte ve bu faydaları arttırma gayesindedir. 


TÜSEDAD
Yönetim Kurulu Başkanı
Nizam KAĞITÇIBAŞI

Bize Ulaşın    |    Reklam    |    İnsan Kaynakları    |    Yardım    |    Bayilik
Üye Girişi
Üye Kodu:
Şifre:

Üye Olmak İstiyorum
Şifremi Unuttum

Dernek ÜyeliğiAvrupa Birliği tarafından desteklenmektedir.